Sinirsel İşitme Kaybı ve Nedenleri

sinirsel işitme kaybı nedir Sağlık

İşitme Kaybı

İşitme kaybı ilerleyen yaşlarda doğal olarak bir çok insanın yaşadığı bir sağlık sorunudur. Bu durum bazen yaş ilerlemeden de kimimizin başına gelebilir. Fakat bu durum yaşın ilerlemesi nedeni ile değil farklı bir sorun sonucu oluşmaktadır. Erken yaşta işitme bozukluklarının olması sinirsel işitme kaybı nedeni ile olabilir…

Sinirsel İşitme Kaybı Ne Anlama Gelir ?

Sinirsel İşitme kaybı günümüzde oldukça sık görülen bir sağlık sorunudur.

Sinirsel işitme kaybı en basit anlamı ile yaş ilerlemesine ve yüksek travmaya bağlı olmadan beyin sinirlerinin sesi algılamaması sonucu meydana gelen işitme zorluğu durumudur. Çoğunlukla yaşı ilerlemiş insanlarda sıkça görülen bu sağlık sorunu günümüzde sadece ilerleyen yaşlarda değil çocuk yani genç yaşlarda da görülebilmektedir. Bazı doğuştan sebeplerle işitme kaybı sorunu yaşayan insanlar da bulunmaktadır.

Günümüz de ilerleyen sağlık teknolojisi ile bu hastalara farklı teknoloji ve kullanım şekillerine sahip işitme cihazları ile duyma yetisi tekrar verilebilmektedir.

İşitme Kaybı Nedenleri Nelerdir?

İşitme kaybının sayabileceğimiz birçok nedenleri vardır. Bunlardan başlıcaları sesin direkt kulağa gitmesini sağlayan kulaklıklar kullanmak olacaktır. Bu kulaklık tipi kulak içi kulaklık’dır ve sesin doğrudan kulağa gitmesini sağlar. Kısa zamanda pek etkisini göstermeyen bu durum uzun vadede oldukça etkisini göstermektedir. İşitme kaybı rahatsızlığının bir diğer nedeni ise yaştır. Özellikle 55 yaş ve üstü yaşlılarda sıklıkla görülmektedir. Hatta 55 yaş ve üstü her iki kişiden birinde işitme sorunu olduğunu söylemek pek de yanlış olmaz.

Bir diğer neden ise meslekten dolayı gürültüye maruz kalmadır. Sanayi ve santral tipi çalışma alanlarında ses ve gürültü oldukça fazladır ve bu kulaklar için çok zararlıdır. Başka bir neden daha söyleyecek olursak bu da kulak çöpü kullanmak olacaktır. Kulak çöpü kullanmak halk arasında masum gibi gözükse de kulak çöpünün ucundaki pamuk kulağın içine kaçabilir. Her kulak çöpü kullanıldığında kulakta biriken bu pamuk parçacıkları zamanla daha derine inebilir ve işitme kaybına yol açabilir. Kulakların bu gibi durumlara maruz kalması durumunda gidip yıkatılması gerekmektedir. Aksi halde kulakta ciddi ağrılara da yol açabilmektedir.

Bunların yanında bazı ilaçlar da işitme kaybı oluşturabilecek etkide olabilmektedir. Kanser gibi hastalıklar için verilen ilaçların ve günümüzde sıklıkla kullanılan antibiyotiklerin işitme kaybına etki edebileceğini bilmemiz gerekiyor. Bu ilaçlar kulağı bozabilir ve dengeyi bir hayli sarsabilir.

İşitme Kaybı Belirtileri Nelerdir?

İşitme kaybı yaşayan kişi söylenen şeyleri ilk seferde anlayamaz ve tekrar sorar. Bir farklı neden olarak seslenildiğinde ya da herhangi bir duyması gereken durumda duymamasını örnek verebiliriz. Farklı olarak televizyon radyo gibi aletlerin sesleri normal duyulabilecek derecede açık olduğu halde işitme sorunu çeken kişinin sesin biraz daha açılmasını talep etmesi gibi belirtileri örnek verebiliriz. Günümüzde sıklıkla kullanılan kulaklıkların normalden daha yüksek seste kullanılma ihtiyacı da işitme kaybının belirtilerinden olabilmektedir.

İşitme Kaybı Tedavisi

İşitme kaybının derecesine göre tedavi şekilleri vardır. Eğer kalıcı değil ve derecesi küçük ise çeşitli oksijen tedavileri uygulanmaktadır. Yine dereceye bağlı olarak tıbbi ve cerrahi tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Enfeksiyon kaynaklı işitme kaybı sorunlarında ise antibiyotik yani ilaçlı tedavi tavsiye edilmektedir. Eğer işitme sorunu doğuştan ya da sonradan kalıcı ise pek fazla tıbbi yardım sağlanamamaktadır. Bu hastalar içinde işitme cihazı kullandırılmaktadır. Hastalar kulaklarına kolayca takıp kullanabildikleri işitme cihazlarıyla duyabilir ve cihazın üzerinde bulunan ayarlamalarla ses seviyesini ihtiyaç duydukları düzeye  göre ayarlanabilir. Bu kullanım rahatlığı ve kolaylığı da hastaların sosyal yaşantısında sıkıntı çekmemesini sağlamaktadır.

Sinirsel işitme kaybı sorunu yada farklı bir duyma problemi yaşıyorsanız mutlaka bir kulak burun boğaz doktoruna danışmanızı öneriyoruz.

Sağlıklı günler dileriz

Rate article
Add a comment