Sinüzit Aslında Nedir? Nasıl Tedavi Edilebilir?

sinüzit nedir belirtileri Sağlık


Sinüzit Nedir ?

Şakak, göz ve burun çevresinden içi hava dolu boşluklara sinüs adı verilir. Sinüsler bulunduğu yere göre farklı  büyüklükler gösterir. Bu boşluklardan solunum yollarının sıcaklığını dengeleyen burun mukozası geçmektedir. Bahsettiğimiz bu boşluklarda bulunan mukozanın iltihapanması sonucunda oluşan rahatsızlığa sinüzit adı verilir.

3
Çocuklar gibi zayıf bünyelerin yaşayacakları üst üste gribal enfeksiyonlardan hemen sonra görülebilir. Nefes alıp vermede zorluk yaşayan mesela burun kemiği yamuk olan ya da burnu kırık olan insanlar bu mukozanın akışı rahat olmadığı için sinüzite yakalanma olasılığı daha fazla olan insanlardır. Sinüzit akışının yavaşladığı noktalar iltihaplanmaya daha müsaittir.

Sinüzitin iki çeşidi daha doğrusu oluşmasının belirleyici unsur olduğu iki türü vardır.Birincisi bir hastalığın başlangıcından itibaren 15-20 gün süren Akut sinüzittir. İkincisi ise 3 aydan fazla süren Kronik sinüzittir.

Sinüzit Belirtileri

Sinüzitin en belirgin özelliği baş ağrısıdır. Baştaki, gözdeki ve yüzdeki ağrılar hastalığın ilk etabından hissedilmez. Öksürüme esnasında ya da yere doğru eğilirken bu ağrı artmaya başlar. İltihaplı akıntı, ağız kokusu, çabuk yorulma sinüzitin sembol belirtileri niteliğindedir.

4

Sinüzitin Tedavisi

Tedavi sinüzitin türüne yani sinüzitin akut türü mü yoksa kronik sinüzit mi olduğuna bakılır ve ona göre hareket edilir. Akut sinüzitinde tedavi genelde kullanılan antibiyotik ya da medikal yöntemler olan buruna sıkılan lokal dekonjestanlar ve benzeri fayda sağlayan ilaçlar kullanılabilir. Kronik sinüzitte ise hastalığın ana nedenini ortadan kaldırmak ve bunun yanında burun yollarını açan ve nefes almayı kolaylaştıran ilaçlar kullanılır. Evde yapılabilecek en temel tedavi ise bolca su ya da sıvı tüketmek ve buruna tuzlu su uygulamak sayılabilir.

2

Rate article
Add a comment