Sizi Gripten Kurtaracak 7 Hayati Tecrübe

gripten kurtulmak için Sağlık

Üzerinizde halsizlik, yorgunluk, kas ağrısı, baş ağrısı, yoğun bir burun akıntısı olabilir.Soğuk algınlığı ve grip gibi insanı kış ayından soğutan etkenler her an sizi de etkisi altına alabilir.Belki de çoktan almıştır.

Bu yazımızda, sizi yatağa bağlıyan, enerjinizi düşüren bu grip, nezle, soğuk algınlığı gibi vücut direncinizi düşüren hastalıklardan korunma yollarını anlatacağız.

Temiz Havayla İlişkinizi Güçlendirin.

Temiz havanın ciğerlerinize nüfuz etmesi, hastalıklara karşı direncinizi arttıracaktır.İster ofiste, ister evde, ister arabanızda olun hiç farketmez.Nerde olursa olun muhakkak bulunduğunuz ortamı her 1 ile 1.5 saatte bir 20 dakika havalandırın.

Nem çok önemlidir, klima, soba, petek yani doğalgaz odanın nemini düşürür.Bu da sizin bulunduğunz ortamı kuru hava ortamı yapar, haliyle kuru havayı teneffüs etmek zararlı olacaktır.

İnternette veya bazı fiziksel mağazalarda oda nemlendirici cihazlar satılmakta, bunları temin etmeniz durumumda size faydası fazlasıyla olacaktır.

Ortak Kullandığınız Eşyalara Dikkat edin

İş hayatı sebebiyle hepimiz, belirli bir topluluk içinde yaşamak zorundayız.Bu sebeple ortak kullanım alanı içindeki bazı eşyalar sizin virüs kapmanızı sağlayacaktır.

Kapı kolları, su bardakları, masalar ya da işinize özgü daha öznel nesneler hiç beklemediğiniz bir anda sizi hasta yopabilir.Özellikle tuvalet bölgesindeki musluk, havlu, kapı, klozet gibi gereçlere, bir miktar daha fazla hassasiyet gösterilmelidir.

Beslenmede Ayrım Yapmayın

Olabildiğince her türden besini almaya bakın.Aşırıya kaçmamak şartıyla, yeterli düzeyde beslenmek bağışıklık sisteminizi daha sağlıklı çalışmasını sağlayacaktır.

Özellikle et, süt, yumurtagibi sağlıklı ve bol protein içeren hayvansal gıdaları ihmal etmeyin.Tahıllar, yulaf, kuruyemiş ve b vitamini içeren gıdaları muhakkak düzenli bir şekilde tüketmeye çalışın.

Kahvaltıyı ihmal etmeyin

Kahvaltı günün en önemli öğünüdür.Özellikle erken saatlerde yapılan ve sağlıklı gıdalar içeren bir kahvaltı o günü daha dinç geçirmenizi sağlar.Bu yüzden kahvalıyı asla ihmal etmeyin.Daha dinç ve dirençli geçen bir gün sizi hastalıklara karşı koruyacaktır.

Protein Sizi Güçlendirir

Eğer vücut proteini yetersiz alırsa, enfeksiyonlara karşı savunmasız bir hale gelir.O yüzden proteini ihmal etmetin ve deniz ürünlerine özen gösterin.Baklagiller, hayvansal gıdalar, tahıllar ve özellikle balık tüketilmesi tavsiye edilen en sağlık besinlerdir.

Düzenli ve Yeterli Uyku Alın

Düzenli uyku her zaman önemlidir.Günde 7-8 saat uyumayı alışkanlık haline getirmelisiniz.En geç 11’de uyumak ve her sabah 07:00’de kalmak hayatına çok şey katacaktır.Alkol, yağlı yiyecekler, kafein, tuz gibi yiyecekleri ve içecekleri azaltın.

Kan Değerlerinize Dikkat Edin

Eğer kan seviyeniz normalden düşükse bu vücudunuzun direncini azaltacaktır.O yüzden kan seviyenizi ölçtürün.Demir ve b-12 vitamini eksikliği kansızlığa neden olabilen en önemli etkenlerdir.

Suyu Hayatınızın Merkezine Koyun

Zorlu hayat şartları, sağlıklı beslenmemizi imkansız kılabiliyor.Fakat bu konuda bir şeyler yapmalı ve hayatımızı düzene sokmalıyız.O yüzden günde 2 litre su içmek hayat kalitemize olumlu yansıyacaktır.Bu vücudunuzun virüslere karşı dayanıklı olmasını da sağlar.Su zararlı organizmaların vücuttan atılmasını sağlar, böbrekleri ve bağırsakları temizler.

Rate article
Add a comment