Stresi Önlemek İçin Tavsiyeler

Sağlık

Stresi önlemek için tavsiyeler nelerdir? Bu günlerde stres ile baş başa kaldık, çeşitli sorunlar da ortaya çıktı ya iş yerinde ya da aile hayatında. Özellikle corona virüsün ortaya çıkışı ile beraber bu sorunlar daha da çok arttı ve yaşamımızı daha zor bir hale getirmiştir.

Stresi Önlemek

Bu tür sıkıntılar da ister istemez stres oluşumuna yol açmaktadır. Stresi önlemek için birçok çare var ve çözüm vardır.

Spor Yapmak Stresi Azaltmaktadır

Sevdiğiniz bir spor türü var ise o zaman hemen harekete geçmenizi tavsiye ediyoruz. Spor yapmak stresi azaltmaktadır, spor yaptığınız zaman vücudunuzda serotonin adlı bir hormon salgılanır, bu hormonun bir diğer adı mutluluk hormonudur.

Zor sporlar yapmanıza gerek yoktur, kimileri ağırlık antrenmanları sever kimileri koşmayı sever ve kimileri de yoga ve pilates ile ilgilenmeyi sever.

Size ne kafa rahatlığı ve mutluluk getirirse onu yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Daha Az Kahve, Daha Fazla Çay Tüketiniz

Çok kahve tüketmek zararlı bir şeydir, vücuttaki enerji seviyenizi yükseltir ama aynı zamanda da stres seviyenizi de yükseltmektedir çünkü vücudunuz dinlenmez.

Kahve yerine yeşil çay tüketmeye çalışınız. Yeşil çayda bulunan kafein sizlere az doz enerji verir, kahve kadar olmasa da yine de size enerji vermektedir ve sağlık açısından daha avantajlıdır sizin için.

Yeşil çayın tadını sevmiyorsanız o zaman kuşburnu çayı, papatya çayı, ada çayı ve kayısı çayı içebilirsiniz.

Düşüncelerinizi Bir Yerde Yazınız

Düşüncelerinizi bir yerde yazmanız sizin için iyi olacaktır, tüm düşüncelerinizi sadece kendinize saklarsanız stres seviyeniz ister istemez yükselecektir. Bunun için tüm düşüncelerinizi kötü de olsa iyi de olsa bir yerde yazmaya çalışınız.

Yazmak istemiyorsanız o zaman bir arkadaşınız ile veya güvendiğiniz bir aile bireyi ile paylaşabilirsiniz.

Sevdiğiniz Bir Yemeği Yiyiniz

Yapılan araştırmalara göre bir kişi stresli bir durum yaşadığı zaman sevdiği bir yemeği yerse stres seviyesi azalıyormuş.

Bunun için canınız ne çekerse yiyebilirsiniz özellikle stres sizin hayatınıza el geçirdiği zaman…

Daha da iyisi, siz kendi yemeğinizi kendi elleriniz ile yapmaya çalışınız. Mutfakta zaman geçirmek stresi azaltmaktadır ve insana mutluluk vermektedir.

Stresi önlemek için tavsiyeler nelerdir? Konumuz ile ilgili soru ve görüşlerinizi bizlere iletebilirsiniz.

Rate article
Add a comment