Sürü Bağışıklığı Nedir?

Sürü Bağışıklığı Nedir Psikoloji

Yeni koronavirüs dünyaya yayılmaya devam ederken, muhtemelen sağlık yetkililerinin virüsü kontrol altına almanın bir yolu olarak sürü bağışıklığı hakkında konuştuğunu duymuşsunuzdur.

Maske ve eldiven giyen bir genç kadın ve 2 metre aralıklarla oturan adam.
Sürü bağışıklığı belirli bir noktaya ulaştığında, bir virüsün enfekte edecek daha fazla konağı yoktur, bu yüzden ölür.

Peki ama sürü bağışıklığı tam olarak nedir ve nasıl oluşur? İşte bilmeniz gerekenler.

Sürü Bağışıklığı Üzerine

Bağışıklık diyince muhtemelen aklınıza suçiçeği gibi bişey gelir. Kaşıntılı, kırmızı lekelere sahip olduktan sonra tekrar suçiçeği olmazsınız. Başka bir deyişle, bağışıksınızdır. Ve bir bonus olarak, hastalığı başkalarına aktaramazsınız.

Tabii ki, bir topluluktaki herkes bulaşıcı bir hastalığa karşı bağışıksa, yayılamaz. Ancak, herkesin bağışıklık olmadan bir hastalığın yayılmasını durdurabileceğiniz ortaya çıkıyor.

Sürü bağışıklığı, bir topluluktaki insanların çoğunun belirli bir bulaşıcı hastalığa karşı bağışık olduğu durumdur.

“Yaşamın her türü gibi, bir virüs daha fazla virüs üretmek istiyor. Bunu yapmanın tek yolu enfekte olmayan ve bu nedenle bağışık olmayan birine enfekte olan birinden gelmek,” John Swartzberg, MD, klinik profesör UC Berkeley Halk Sağlığı Okulu’nda bulaşıcı hastalıkların tedavisi üzerine ders veriyor. “Bağışıksanız ve virüs benden size atlarsa, virüs yayılmaz.”

Özetle: Yaygın bir bağışıklık varsa, virüsün gidecek bir yeri yoktur ve sonunda ölür.

Sürü Bağışıklığı Neden Önemlidir?

Sürü bağışıklığı sadece bulaşıcı hastalıkların yayılmasını durdurmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda toplum içinde dağılmış olan bağışık olmayan insanlar etrafında da bir koruma halkası oluşturur. Sürü bağışıklığını hastalığa karşı toplumsal bir güç alanı gibi düşünün.

Dr. Swartzberg, özellikle daha kolay bir enfeksiyon geliştirebilen veya aşılamayan bağışıklık sistemi zayıf kişiler için önemli olduğunu söylüyor. Buna yaşlı yetişkinler, diyabet veya kalp hastalığı gibi rahatsızlıkları olan kişiler, hamile kadınlar ve bebekler ve başka şekilde bağışıklık sistemi baskılanmış olanlar dahildir.

“Aşı yapılamayanları korumak için güçlü bir sürünüz var” diyor.

Sürü Bağışıklığını Nasıl Elde Edersiniz?

Dr. Swartzberg, sürü bağışıklığını geliştirmenin iki ana yolu olduğunu söylüyor:

Doğal olarak: Topluluk doğal bağışıklık geliştirebilir. Hastalandığınızda, vücudunuz enfeksiyonla savaşmak için antikorlar geliştirir. Vücudunuz bu antikorları tutar, böylece tekrar karşılaşırsanız hastalıkla savaşmaya hazırdır.
Aşılar: Aşılar ayrıca insanlarda bağışıklık geliştirmeye yardımcı olabilir. Bir aşı enfeksiyonu taklit eder ve vücudunuzu antikor üretmesi için kandırır.
Sürünün bağışıklığı tam olarak başladığında, virüsün ne kadar bulaşıcı olduğuna veya üreme sayısına (R0) bağlıdır.

“Bir kişinin, hiç kimsenin bağışık olmadığı bir toplumda enfekte edeceği kişi sayısı olarak tanımlanır,” diyor Dr. Swartzberg.

Bu nedenle, R0 iki ise, enfekte olan bir kişinin bulaşıcı oldukları sırada hastalıkları ortalama olarak iki kişiye yayacağı anlamına gelir. R0 ne kadar yüksek olursa, hastalık o kadar fazla bulaşıcıdır ve toplumun büyük kısmının yayılmayı durdurmak için bağışık olması gerekir.

Sürü bağışıklığı bozulduğunda, bir toplulukta bir sıcak nokta gelişebilir. Örneğin, son yıllarda kızamık gibi 12 ila 18 arasında bir R0’a sahip olan çok bulaşıcı hastalık salgınları gördük.

“Kızamık, nüfusun yüzde 93 ila 95’i arasında bir yerde sürü bağışıklığı gerektirir,” diyor Dr. Swartzberg. Toplumdaki kızamığa bağışıklık bu kritik sayının altına düştüğünde, hastalık orman yangını gibi yayılmaya başlayabilir.

Aşısı olan hastalıklar için Dr. Swartzberg, toplumunuzun sağlığını ve güvenliğini sağlamak için yapabileceğiniz en iyi şeyin aşı olmak olduğunu söylüyor. Ve aşılarınızla da güncel kalın. Bazı hastalıklar için, bağışıklık belirli bir süre sonra azalabilir, bu nedenle kuvvet alanını sağlam tutmak önemlidir. (Bu yüzden her yıl grip aşısı yapmanız gerekir.)

COVID-19’daki gibi bir aşı henüz mevcut olmadığın durum biraz daha farklı. COVID-19, sürü bağışıklığına ulaşmak için topluluktaki nüfusun yüzde 60 ila 70’inin bağışık olmasını gerektiriyor, Dr. Swarzberg diyor. Bununla birlikte, doğal bağışıklığa güvenmek birçok hayata mal olabilir.

Yerinde barınma ve sosyal mesafe düzenlemeleri devreye giriyor. “Dr. “Bütün bunların sonunda, güvenli ve etkili bir aşı olacağımız ve asgari sayıda hayatı kaybedeceğimiz umudu bulunuyor.”

Özetlemek gerekirse: Sürü bağışıklığı hem bireyin hem de bir bütün olarak topluluğun sorumluluğudur. “Kendimizi korumak için kendimize karşı bir sorumluluğumuz var. Ama aynı zamanda topluluğumuzdaki diğer insanlara karşı da bir sorumluluğumuz var,” diyor Dr. Swarzberg.

Kaynak: https://www.livestrong.com/article/13726454-herd-immunity-explained/

Rate article
Add a comment