Suyun Faydaları Nelerdir?

suyun faydaları nelerdir Faydalı

Su İçmenin Faydaları Nelerdir? Genç ve Güzel Kalmak İçin Su İçin!

Suyun günümüzde ne kadar faydalı olduğu tartışmasız bilinmektedir. Vücudumuzun %70’i sudan oluşmaktadır. Su kesinlikle tüketilmesi gereken ve tüketilmemesi durumunda birçok sağlık sorununa yol açan bir içecektir. Doktorlara göre susuz yaşam sürmek yavaş bir şekilde intihar etmeye benzemektedir. Bunun sebebi ise susuz kaldığınız takdir de vücudunuz içerisinde bir su savaşı oluyor.

Hangi organların suya ihtiyacı vardır? Vücudumuzdaki böbrek, kalp, karaciğer, mide, beyin, deri gibi organların suya oldukça yüksek oranlar da ihtiyacı vardır. Susuz kaldığınız durumlarda vücudunuzdan dışarıya atılması önem arz eden toksitler dışarıya atılamamaktadır. Bu durumda da bu maddeler bizi zehirlemeye başlamaktadır. Buna ek olarak su bütün hücrelerde olduğu gibi yine cilt hücrelerimizin de bulunmaktadır.

Cildinizde dolgunluk oluşturacak ve cildinizi genç, güzel, çekici gözükmesini sağlayacak en önemli maddelerden birisi kesinlikle sudur. Bu yüzden özellikle de genç kalmak istiyorsanız mutlaka su tüketiminize özen göstermelisiniz.

Su, Hücrelere Besinlerini Taşır

Suyun görevi bir nevi de taşıyıcılıktır. Suyun görevi nedir? Bütün hücrelere ihtiyacı olan besin ve oksijenleri ulaştırıyorken aynı zamanda da vücutta ortaya çıkan atık olan maddeleri ter ve idrar yolu ile uzaklaştırır. Bu yüzden su kimyasal, fiziksel özellikleri nedeni ile hava ısısına göre vücudumuzun ısısını da sabitlemektedir. Bu yüzden de yaşamsal açıdan oldukça önemli bir görevi üstlenmiş olur. Ek olarak eklemlerimizin sağlıklarını, kayganlığını ve elastik yapılarını da koruyarak, sürtünme sebebi ile bu bölgelerin aşınmalarını engellemektedir. Bu yüzden suyu sürekli olarak mutlaka tüketmelisiniz. Suyun kalorisi de bulunmamaktadır. İçildiği takdir de tokluk hissi de oluşturduğundan dolayı zayıflamaya son derece yardımcı olmaktadır.

Suyun Faydaları Nelerdir?

Su İçmeyince Vücutta Oluşan Tehlikeler

Yeterli miktarlar da su tüketilmemesi sebebi ile böbrekler de kalıcı zararlar oluşur ve böbrekler iflas edebilir. Yeterli su içilmemesinin zararları nelerdir? Yine yeteri kadar su içilmediğinde vücut dışarısına atılması gereken atıklar böbrek tarafından atılamayarak, karaciğer de bunları filtrelemek zorunda kalır. Bu unsurda da karaciğere ekstra olan oldukça yoğun bir yük binmektedir ve vücudumuz içerisinde yağ depolanma seviyeleri yükselmektedir.

Vücudumuzun yine en büyük ve en çok bakıma ihtiyaç duyulan organı derimizdir. Susuzluk sonucunda cildimizde kuruluklara sebebiyet verir ve kırışıklıklar oluşur. Eğer doğru miktarda su tüketilmiyorsa daha birçok cilt hastalıklarına da yol açabilir. Susuzluk sonucunda vücut direncimiz düşmektedir. Ayrıca bağışıklık sistemi de zayıflamaktadır. Suyun bir diğer faydası hazımsızlığı sağlamasıdır. Eğer su içilmezse hazımsızlık sorunları oluşabilir. Kalp içerisinde de yorgunluğa sebebiyet verir. Ek olarak düzensiz tansiyon problemlerini de beraberinde getirebilmektedir.

Yine baş ağrısı, unutkanlık, dikkat bozuklukları da meydana gelebilmektedir. Bu yüzden suyu her daim en azından beynimiz için tüketmeliyiz. Yeterli miktarlarda su içilmediği takdir de saç dökülmesi ve kepeklenme sorunları da meydana gelebilmektedir.

Rate article
Add a comment