Tembel Hayvan Adı Nedir? Tembel Hayvan Neden Tembeldir?

tembel hayvan neden tembel İlginç

Tembel hayvan adı nedir? Tembel hayvan neden tembeldir? Adını aldığı bu özelliği yüzünden vahşi yaşamda diğer yırtıcı hayvanlara yem olmaktan nasıl korunmuştur?Tembel hayvan ne yer? Özellikle hayvanlar aleminde avlanmak ve av olmak ne kadar hızlı koşup koşamadığınızla doğru orantılı bir durumken nasıl oluyor da tembel hayvan neslini bir şekilde devam ettirmeyi başarmıştır?

Merak ediyorsanız buyurun birlikte inceleyelim.

Tembel hayvan adı nedir?

Tembel hayvanlar, tropikal yağmur ormanlarında yaşarlar. Adından anlaşıldığı üzere çok yavaş hareket ederler ve adlarını da bu özelliklerinden alırlar. Yani bu canlıların adı tembel hayvandır. Hayatlarının çoğunu ağaçlarda baş aşağı asılı şekilde geçirirler. Tembel hayvanlar ağaçsıl memeli türündendir (Arboreal). Altı farklı türü bulunmaktadır ve bu türler ise iki ayrı aileden gelirler. Ön ayak parmağı sayılarına göre ayrılırlar. Birinci grup 3 iken diğer türün ön ayaklarında 2’şer parmak bulunur. Buna rağmen her iki grubun da arka ayakları 3’er parmaklıdır.

Genelde boyları 60 ile 80 cm aralığında değişirken ağırlıkları ise 3,5 ile 7,7 kg aralığındadır. İki parmaklı cinsler genelde diğer gruba göre daha iri olmaktadır. Görme ve işitme gibi önemli kabiliyetleri düşüktür. Koklamak ve dokunmak hayatta kalabilmeleri için kullandıkları en temel özellikleridir.

Tembel Hayvan Neden Tembeldir? Neden bu kadar yavaşlar? 

Ortalama olarak 36 m günlük yol kat ederler. Bu ilerleyiş gerçekten çok yavaş işler. Buna rağmen tembel hayvana yaşamsal bir avantaj sağlar. Her şey bu hayvanların çok az enerjiye ihtiyaç duyma stratejisi üzerinde gizlidir. Yavaş işleyen metobolizmaları, düşük vücut ısıları kendilerini diğer birçok memeli hayvandan ayırır. Bu sayede ihtiyaç duydukları besin miktarı da az olmaktadır.

Hayatının büyük kısmını ağaç dallarında uyuyarak geçiren bu otçul hayvanların diğer yırtıcılar tarafından fark edilme olasılıkları düşüktür. Ağırlıklı olarak ağaç yapraklarını tüketirler. Beslenirken dahi hareketleri öylesine yavaştır ki birçok belgesel çekimi yayınlarını hızlandırarak vermişlerdir.

Tembel hayvanların yaşamsal stratejileri daha az enerjiye ihtiyaç duymak için daha az hareket etmeleri ve daha az hareket ederek ise diğer yırtıcılara fark edilmeden düşük riskle hayatlarını yaşamaları üzerinde şekillenmiştir.

Rate article
Add a comment