Tembellikten ve Üşengeçlikten Nasıl Kurtulurum?

tembellikten kurtulmak Psikoloji

Yetişkinsin, yapman gereken şeyler var ama bir türlü başlayamıyorsun veya öğrencisinin ve ders çalışmak bir türlü içinden gelmiyor. Bu isteksizlik durumuna tembellik diyoruz. Peki bu tembellikten ve üşengeçlikten nasıl kurtulurum? Bunun bir çözümü var mı? Bu makalede paylaştıklarımızı mantıklı bulup hayatınıza geçirirseniz bir ömür keyfini süreceksiniz. İnsan yapmak zorunda oldukları ile karşı karşıya geldiğinde bazen hepsini öylece bırakıp gitmek istiyor. Bunları yapmak zorunda olmadığı bir yere…

Tembellikten ve üşengeçlikten nasıl kurtulurum?

Maalesef öyle bir yer yok, işte tembelliğin bize yaptığı şey tam da bu. Öldürmüyor ama huzurla yaşatmıyor da. Araştırmalar gösteriyor ki tembelliğin asıl sebebi keyif almadığımız işleri yönetmekte yaptığımız hatalar. Yani insan sıkıcı gördüğü şeylere tembellik ediyor.

Lütfen kendinize tembel demeyin. Tembellik dediğiniz şey bir takım sebeplerin sonucudur. Peki nedir bu sebepler?

  1. O iş sana heyecan vermiyordur.
  2. Bulunduğun şartlardan bunalmışsındır.
  3. Diğer işlerin aşırı yoğundur ve bu yoğunluk seni bunaltmıştır, hiçbir şey yapasın gelmiyordur.
  4. Kişisel disiplin problemin vardır.
  5. O işi beceremeyeceğinden korkuyorsundur.
  6. Yani kendinizi tembel olarak adlandırmak yerine altında yatan sebepleri ortadan kaldırmalıyız.
Tembellikten ve Üşengeçlikten Nasıl Kurtulurum?

Gelin şimdi birkaç maddede tembellik olarak adlandırdığımız şeyi, yani aslında isteksizliğin üstesinden nasıl geleceğimizi konuşalım.

Konfor Alanı

Doğru anlaşılması gereken çok önemli bir kavram. Özetle şunu anlatır. İnsan zorlanmadığı anlarda konfor alanının içindedir ve burada gelişim olmaz. Zorlandığı anlarda konfor alanını terk eder ve gelişim konfor alanının hemen dışında başlar. Yani zorlanmıyorsan gelişmiyorsundur. Karşılaşacağın ilk zorlukta hemen konfor alanına geri kaçarsan sorumluluklarının yerine keyfini tercih etmiş olursun. Bu kaçış üzgünüm ki uzun vadede sana çok daha büyük acılar yaşatır. Çünkü geri dönüşlerin bedeli her zaman çok daha fazla olur.

Kendi Canavarını Yaratma

Tembellik ettiğin şeyi dünyada hiç tembellik etmeden yapan milyonlarca insan var. Yani konu ne olursa olsun üzerinde çalıştığın şey yapılabilir bir şey. Seni durduran sadece zihinsel bir isteksizliktir. Karşındakinin mümkünsüzlüğünü düşündükçe kafanın içinde ona dair bir canavar yaratıyorsun. Sakin ol bunu bir yemek tarifi olarak düşünebilirsin. Bir yemeği yapamıyorsun, bunun sebebi o yemeğin korkunç zor olması değil, sadece elinde o yemeğe dahil bir tarif yok. Dünyada o yemeği yapan milyonlarca insan var. Bu makaledeki önerilerle birlikte yani yemeğin tarifini aldıktan sonra sen de artık o yemeği yapanların arası gireceksin. O havalı çocuk, kız sen ol. Görevini tamamlamış bir “sen” ve tembellik yapan “sen”. Hangisi daha havalı gözüküyor? Şu an seninle bunun arasında arada her ne varsa onu yap ve bu havalı kişi ol. Çünkü başarsanda başaramasanda arada çektiğin şeyler kimsenin umrunda olmayacak. Bu senin meselen. Ayağa kalk ve yapman gereken her neyse onu yap.Tembellikten ve Üşengeçlikten Nasıl Kurtulurum?

Yapacaklar Listesi Optimizasyonu

Burada değinmek istediğim şey listenize gerekli gereksiz birçok şey doldurur ve onların öncelik sırasını eğer karıştırırsanız mental bir yorgunluk çekersiniz. Normalde yapacağın şeylere bile erinmeye başlarsın. Plansız yaşama ama her gün çalışma akışını iyileştirecek şekilde yapacaklar listeni optimize etmeye çalış. Tembelliğe kontrolün sende olduğunu göster. Ders çalışman gerekiyor ama üzerine bir isteksizlik var yani tembellik ediyorsun. Sorun yok tembellik et ama 20 dakika sonra. Tamam şimdi 20 dakika otur masanda ve çok sıkı çalış. Tembelliğe gücün, kuvvetin ve kontrolünün kimde olduğunu göster. İlk korkunu yenmiş olacaksın, sonra ara ver. Kahveni, çayını al, belki bir yaramazlık yap, en sevdiğin çikolatayı kendine ısmarla ve tembelliğin keyfini çıkar. Bu sefer öncekinden çok büyük bir fark var. Hiç başına oturmamış, suçlu, vicdan yapan gibi değil; başlama görevini yapmış, şu an bilerek isteyerek kontrolü kendinde tutarak ara vermiş özgüvenli güçlü birisi gibi…

Derdini Kağıda Yaz

Burada sana bir tavsiye vermek istiyorum. Tembellikle ilgili bir derdin olduğunda kağıdı çıkar ve aklına gelen şeyleri oraya yaz. Bazen gerçekten bir şey yapasım gelmiyor isteksizlik oluyor evet kabul ediyorum ama asıl sebebi bulmak için olayı hisle bırakma kağıda dök. Güçlü bir his dediğimiz şey kağıda döküldüğünde ortaya çıkacak çözülebilir bir ihtiyaçtır belki. Bu çözümlemeyi yapmadıkça adına tembellik dediğin şey sürekli devam eder ve sürekli ertelersin. Bilmezsin ki sen işleri ertelemiyorsun, sen bir hayatı yaşamayı erteliyorsun.

İki Gün Kuralı

Kendine verdiğin sözlerde aksamalar yaşıyorsan iki gün kuralını uygulayabilirsin. Hiçbir şeyi iki gün üst üste aksatma. Örneğin kendine bir söz verdin. Her gün saat 4’te matematik çalışıyorum dedin. Pazartesi, salı çalıştın ama çarşamba günü bir şekilde tembellik ettin. Müsait olamadım, çalışamadım… Sorun yok perşembe günü çalışmak zorundasın. Çünkü iki gün kuralına göre hiçbir şeyi üst üste iki gün aksatamazsın. Bu yöntem size hem disiplinli tutmaya çalışıyor, hem de stresten kurtarmak için size bir özgürlük alanı veriyor.

Eski alışkanlıkları değiştirmek zordur biliyorum ama mümkündür. Size tembelliği hatırlatan eski alışkanlıklarınızı değiştirin. Umarım bu konuştuklarımızı ufak ufak da olsa hayatınıza dahil edebilirsiniz. Bir tohumun filizlenmesi gibi sizde istediğiniz kişiye doğru gidebilirsiniz…

Rate article
Add a comment