Tırnak Batması Nasıl Oluşur? Tedavi Yolları Nelerdir?

tırnak batması tedavisi Sağlık

Sert tırnağın büyürken bir veya iki tarafta yumuşak dokuyu sıkıştırarak derinin içine doğru batması sonucu parmakta oluşan tahribe tırnak batması adı verilir. Parmakta oluşturabileceği kızarma, şişlik ve ağrı gibi şikayetlerden dolayı kişinin yürümesini, ayakkabı giymesini dahi engelleyebilen tırnak batması pek çok kişide görülebilen bir rahatsızlıktır.

Tırnak batması; tırnakların kenarlarının da alınarak yanlış kesilmesi, ayağa dar olan yanlış ayakkabı giyilmesi, tırnağın sürekli darbelere maruz kalması, fazla kilo, genetik nedenler ve hamilelik sonrası dönem gibi sebeplerden dolayı ortaya çıkar. Bütün parmaklarda görülebilen tırnak batmasının en sık görüldüğü nokta ayak baş parmaklarıdır. Genellikle ergenlik döneminde ve genç yetişkinlik çağında ortaya çıkan tırnak batmasıtirnak2 nadir olarak bebeklerde de görülebilir. Tedavi açısından tırnak batmasının iki çeşidi vardır. Birincisi henüz cerrahi müdahale gerektirmeyen, evde tedavi yolları uygulanabilecek hafif vakalar; ikincisi ise iki üç hafta boyunca geçmeyen, enfeksiyonlu cerrahi müdahale gerektiren vakalardır. Hafif batma durumlarında tırnağı günde 2-3 kez ılık suda bekletmek, tırnağın batan kısmını kaldırarak pamuk parçası koymak ve ılık su işlemini devam ettirerek pamuğu biraz daha ilerleterek tırnağın batmadan uzamasını sağlayıp düz şekilde kesmek faydalı bir yöntem olabilir. Bu yöntem biraz can yaksa da fazla ilerlememiş vakalarda etkili olacaktır. Bir diğer yöntem ise son zamanlarda yeni gündeme gelmiş olan tırnak telidir. Tırnağın iki ucunu da kaldırarak üç dört hafta bekletilen tel sayesinde cerrahi yönteme gerek kalmadan tedavi uygulanabilir.

Cerrahi işlem gerektiren vakalarda ise küçük bir anestezi yapılarak tırnak çekilir ve çekimden sonra yaklaşık bir hafta boyunca terlik ya da ucu açık ayakkabılar kullanılması gerekir. Tırnağın yerine gelip tamamen uzaması üç dört ay gibi bir süre alır fakat kişi tırnağı aşırı darbelerden koruyarak yürüyebilir, iş görebilir ve günlük yaşantısını sürdürebilir.

Rate article
Add a comment