Tokyo Şehri Hakkında Bilgiler

tokyo şehrinin özellikleri Gezi

Japonya’nın başkenti olan Tokyo şehri, aynı zamanda OECD rakamlarına göre dünya üzerindeki en fazla nüfusa sahip olan 2. şehridir. Büyük Tokyo Bölgesi, dünyadaki en popüler niteliğe sahip olan yerlerden bir tanesidir. Bu bölge tarihte, Japon İmparatorluğuna ve Japonya hükümetlerine ev sahipliği yapmış ve bundan dolayı son derece kutsal kabul edilmiştir.

Tokyo, Japonya’nın finans merkezi özelliğine sahip durumdadır. Japonya Borsası’nın da yer aldığı Tokyo’da ortalama 60 adet büyük firmanın merkezi yer almaktadır. Bu durum Tokyo’yu dünyada ilk sıraya koymaktadır.

Tokyo, son derece pahalı yönü ile öne çıkan bir şehirdir. Tokyo’nun merkezinde bulunan yerlerde evlerin metrekare fiyatı ortalama 250.000$’dır. Bu durumda bölgenin dünya üzerindeki en pahalı yerlerden biri olmasına yol açmaktadır. Tokyo, Avustralya’nın başkenti olan Melbourne’den sonra dünyanın en pahalı şehri niteliğini taşıyor olsa da aynı zamanda en çok turist çeken noktalardan biridir. Bunun yanı sıra şehir alım gücü en yüksek olan 5 dünya şehri arasında yer almaktadır. Bu kadar pahalı ve 38 milyon gibi ciddi bir nüfusa sahip olmasına rağmen başkent Tokyo, dünyanın en yaşanılabilir 3. şehri olarak gösterilmektedir.

Tokyo Şehri Hakkında Bilgiler

Tokyo, İkinci Dünya Savaşı esnasında Amerikalılar tarafından saldırıya uğrasa da Hiroşima ve Nagazaki’ye oranla daha az hasar almıştır. Bununla birlikte Hiroşima ve Nagazaki’ye atılmış olan atom bombalarının bu bölgeyi de önemli ölçüde etkilediğini belirtmemiz gerekir. Savaş esnasında 700.000 kadar bombaya maruz kalmış olan Tokyo’da ortalama 200.000 dolaylarında sivil hayatını kaybetmiştir. Savaş öncesi, 6.7 milyon insana evini açmış olan Tokyo’da savaşın sonrasında yalnızca 2.8 milyon insan yerleşik olarak yaşamını devam ettirebilmiştir.

Tokyo Şehri Hakkında Bilgiler

Tokyo’nun sınırları dahilinde bugün ortalama 38 milyon insan yerleşik bir şekilde yaşamaktadır.

Rate article
Add a comment