Uçuk Nedir? Uçuk Çıkınca Neler Yapılır?

Uçuk Nedir Sağlık

Uçuk mikroskobik bir enfeksiyondur ve dudak ağız içi damak diş etleri gibi kısımlarda ortaya çıkmaktadır. uçuk yara şeklinde olabilir, genellikle dudak çevresinde ve içinde ortaya çıkar. İçi beyaz bir sıvı ile doludur. Uçuk çıkması genel olarak herpes denilen bir virüs nedeni ile ortaya çıkar. Bir kere vücuda alınan virüsün kesin bir tedavisi yoktur. Yaşam boyunda kalır ve arada sırada çıkmaya başlar. Her insanda olabilecek bir durumdur. Uçuk çıkması yaş oranı olmadan bütün insanlarda görülebilir. Hayvanlardan insanlara yada insanlardan hayvanlara bulaşmaz. Bu hastalık insani bir hastalık türüdür. Çoğu insan vücudunda uçuk olduğunu bilmez. Bazı kişilerde kanamalı ağrılar şeklinde görülse de bazı insanlarda hiç belirtiler ortaya çıkmayabilir. Kişinin ruhsal çöküntüler gibi strese bağlı olaylar ile karşılaştığında virüs taşıyan bir kişide mutlaka uçuk çıkar.

Uçuk Çıkma Nedenleri?

Uçuk çıkmasının en çok halk arasında da bilinen nedeni kişinin ruhsal ve fiziksel stres altında olmasından dolayı kaynaklanmaktadır. Bazı virüs taşıyan kişilerin bağışıklıkları kuvvetli olduğu için stres altında kalsalar bile belirtiler ortaya çıkmamaktadır. Uçuk neden dudaklarda çıkar ve başka yerlerde çıkmaz. Virüsün yapısından dolayı tercih ettiği yerler ağız dış ve iç kısımlarıdır. Doku farklılığı olan bölgelerimizi tercih ederler. Bazı insanlarda burun deliklerinde veya tırnak aralarında görülen hastalık türüdür. Kanser hastalarında yada organ nakline gerek duymuş insanlarda göz içinde ve kenarlarında uçuk çıkması muhtemel bir durumdur.
Uçuk İnsan Vücudunda Nasıl Belirtiler Verir?
Uçuk çıkması çocuklarda daha fazla görülür. 1 ay içinde aşağıda yazacağımız belirtiler ortaya çıkmaya başlar.
-Dudak çevresinde kaşınma
-ağız’ın iç kısmında ve içinde hafif rahatsız eden bir yanma hissetmek
-hafif uyuşma ve ardından karıncalanma hissi
Bu belirtiler virüs ile ilk kez karşılaşmış kişilerde ortaya çıkmaktadır.
Kabarcık şeklinde çıkacak uçukların belirtisi ise şu şekildedir;
-Boğaz kısmında normal ağrı hissetmek
-halsiz ve yorgun olmak
-Kas,baş ve eklem ağrıları
Yukarıda maddeler halinde belirtilerini listeledik. Eğer bunlardan sizde var ise uçuk çıkma ihtimali vardır. Çıkacak olan sıvı ile dolmuş uçuklar bir süre geçtikten sonra patlar ve zarar gören cilt yara oluşumuna sebep olur. Ama endişelenmeyin hayatınızı tehlikeye atacak bir enfeksiyon olarak adlandırılmamalıdır.

Uçuk Evde Ne Yapılırsa Geçer?

Uçuk oluşmuş bir kişinin bu adımları uygulayarak evde rahatlıkla geçirme ihtimali var. Probiyotikler olarak adlandırdığımız yiyecekler mesela elma sirkesi,yoğurt gibi besinler doğal yöntem olarak yara olmadan uçuğu geçirmektedir. Eczanelerde aloavera bulunan çeşitli kremler vardır. Sıklıkla dudaklarınızda uçuk gibi yaralar çıkıyor ise bu kremler sayesinde uçuk çıkmasınında önüne geçmiş olursunuz. Kullandığınız bölgede tekrar eden bir uçuk çıkmaz ancak farklı bölgelerde uçuk çıkma olasılığı yüksektir. Uçuğun hiç çıkmamasını istiyorsanız yapacağınız tek şey stresli ortamlardan ve sinirlenebiceğiniz konuları konuşmaktan vazgeçin. Vazgeçmediğiniz takdirde dudaklarınızda uçuk çıkması olası bir durumdur. Uçuk çıkma nedenleri arasında en büyük etkendir.

Rate article
Add a comment