Üniversite Tercihi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

üniversite tercihi nasıl yapılır İlginç

Gençlerin hayatındaki en önemli kararlardan biri de üniversite tercih dönemidir. Üniversite tercihi, kişinin tüm hayatını etkileyecek önemli bir karardır. Bu dönemde vereceğiniz karar mutlu veya mutsuz olmanıza neden olabilir.
Gençler, üniversite tercihi ile meslek seçimi de yapmış olurlar. Sizi tatmin etmeyecek bir bölüm seçtiğinizde ilerleyen yıllarda, iş hayatında mutsuz olmanız muhtemeldir.

Doğru Üniversite Tercihi Yapmak

Aileler genellikle çocukların puanlarına göre üniversite tercihi yaparlar. Fakat puanlara göre yapılan tercihler, çocuk için yeterli olmamaktadır. Gencin kafası çevre baskıları ile karışabilir. Bu olağan durumun yaşanması karşısında gençler, sadece kurtulmak için bir üniversite tercih edilebilir.

Baskıdan kurtulmak, başka şehirde yaşamak, sırf kazandı desinler diye üniversitede okunmaz. Bunun bilincinde olarak, çocukların istekleri, kariyer planları göz önüne alınmalı ve gencin istediği bölüm üzerinde durulmalıdır. Gerekirse bir sonraki yıl tekrar sınava girilebilir.

Üniversite Tercihi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Üniversite ve Meslek Seçimini Etkileyen Etmenler

Çoğunlukla üniversite tercihi yapacak olan gençler kararsızdır. Sağlam bir hedefi bulunan ve yeterli puanı alan gençler daha şanslı olurken, hedefi olmayanlar çevreden gelen yorumlara göre yönlenmektedir. Ailenin istediği bölümü seçmek, sık rastlanılan bir durumdur. Bunun dışında arkadaşlar, rehber öğretmen, kişinin hayalleri gibi birçok etmen bu süreçte etkili olmaktadır.

Planlı Tercih Yapmak

Puanınız ne olursa olsun, üniversite tercih listesi elinize geçtiğinde, dört bölüm olarak düşünün. İlk sıraya hayalinizdeki üniversite, bölüm ile ilgili tercihleri, ikinci bölüme B planı denilebilecek, ilgi duyduğunuz diğer bölümleri yazın. Üçüncü ve dördüncü bölümlerde çevrenizdekilere danışabilirsiniz. Bölüm tercih etmeden önce iş olanaklarını araştırmayı ihmal etmeyin. Özellikle bir daha üniversite sınavına hazırlanmak istemiyorsanız, son sıralara yazdığınız bölümleri kesin gelecek olan, puan ve sıralamanızın tuttuğu bölümlerle doldurmaya özen gösterin.

Rate article
Add a comment