Uzay Nedir? Uzay Hakkında Bilgiler

uzay hakkında bilgiler uzun İlginç

Uzay, madde ve enerjiden meydana gelen eşsiz bir sistemdir. Güneş, gezegenler, yıldızlar, galaksiler ve meteorlardan meydana gelen hacimli ve kütleli gök cisimlerinin tamamı uzay olarak adlandırılır. Dünya ve diğer bütün gök cisimlerinin de içinde yer aldığı sonsuz bir boşluktur.

ALBERT EİNSTEİN’A GÖRE UZAY

Elastik bir dokuya sahip ve cisimlerin elastik yapıyı bükmelerinden ötürü yerçekiminin var olduğunu ve zaman kavramının olmadığını savunan Albert Einstein; uzay ile ilgili bazı teorileri hala günümüzde tartışma konusu olmaya devam etmektedir. İnsanlık gelişimiyle birlikte uzayı hep daha çok merak eden insanoğlu, bir şekilde kendini uzaya çıkaracak hamleler yapmak istemiştir. Ve bu meraktan doğan astronomi bilimi ile günümüze kadar birçok gelişme yaşanmıştır.

UZAY HAKKINDA BAZI BİLGİLER

Jüpiter, büyük oranda hidrojen ve helyumdan oluşan bir gaz devidir. Bu yüzden oraya gidebilseniz bile konumlanmak için bulabileceğiniz bir alt yapı yoktur. Dünyada bir gün 24 saattir fakat Jüpiter’de gün, yaklaşık 10 saattir. Çünkü Jüpiter kendi etrafında en hızlı dönen gezegendir.

Uzay Nedir? Uzay Hakkında Bilgiler

Dünya üzerinde en dayanıklı canlı olarak keşfedilmiş Tardigrad, vakumlu uzay ortamında bile 10 gün hayatını devam ettirebilmektedir. Bir diğer dikkat çeken bilgi ise; uzayda ağlamanın imkânsız bir şey olduğudur. Çünkü yer çekimsiz ortamda gözyaşları yüzümüzden süzülmez ve havada damlacıklar halinde asılı kalır. Uzayda görevleri için bulunan astronotlar; uzayın yanık et, sıcak metal ve kaynak dumanı gibi koktuğunu söylemişlerdir.

Güneş sisteminin en yüksek dağı Mars gezegeninde bulunur. “Olympus Mons” isimli bu volkanik dağ 21 km yüksekliğe sahiptir.

MERAK EDİLEN SONSUZ BOŞLUK

Uzay karanlığı, büyüklüğü ve olayları ile ilgi çekici bir konudur. Bu yüzden uzay karmaşık ve sürekli araştırmaya değer bulunmuştur. Bu araştırmalar içinde birçok yeni icatlar ortaya çıkmış ve bilim daha iyi seviyede ilerlemiştir.

Rate article
Add a comment