Varis Nedir? Varis Tedavisi Var Mıdır?

Varis Nedir Sağlık

Varis toplar damarların genişlemesi,daralması,esnemesi sonucu en fazla ayaklarda görülen hastalık türüdür. Türkiye’deki insanların %15 inde bu hastalık görülmüştür ve sağlığımızı tehlikeye atan bu hastalıkla mücadele vereceğiniz işini iyi bilen doktorlar ülkemizde bulunmaktadır.

VARİS ŞİKAYETLERİ NELERDİR

Bu şikayetle doktora giden hastaların büyük bir çoğunluğunda ayaklarda şişme,görüntü bozukluğu,ağrı,bacaklarda ağırlaşma,kramp girme gibi çeşitli faktörleri bulunuyor bu hastalığın. Tedavisi olan bir hastalık türü olup sadece günlük yaşamınızda ayaklarımızda bulunan ağrı sebebi ile yaşama koşullarımızı zorlaştırabilir.

VARİS ÖNLEME YOLLARI NELERDİR

Bacak kaslarınızı çalıştıracak egzersiz düzenli olarak spor yapma varis riskinizi %1 olanağına kadar düşürebiliyor. Spor yaparken özellikle bacak kaslarınızı çalıştıracak yumuşak ve esnekleştirecek egzersizler yapmanız bu hastalık alanında uzmanlaşmış doktorlar tarafından önlenmektedir.

VARİS TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR

Varisin bir çok tedavi yöntemi vardır. Özellikle bir saatten fazla oturmayın oturduğunuzda varis ağrı yapmaya başlayacaktır. Baş parmaklarınızı birleştirip topuklarınızı yavaşça birbirinden uzaklaştıracak şekilde egzersizler yapın. Yaptığınız hareketin bu sefer tam tersi yönde topuklarınızı birleştirip parmaklarınızı uzatın. Topuklarınız ile yere basıp ayak parmaklarınızı yukarı kaldırmaya çalışın.  Bu yapacağınız hareketleri mutlaka günde en az 10 en fazla 30 defa tekrarlayın. Hamam sauna gibi sıcak ortamlarda mümkün olduğunca az durun. Eczanelerde bulunan varis çorapları ile egzersizleri gerçekleştirin çok etkisini göreceksiniz.

Rate article
Add a comment