Venedik Nasıl Bir Şehirdir?

venedik nasıl bir şehir Gezi

Venedik, Kuzey İtalya’nın doğu tartarafında, Adriyatik Denizi’nin kuzey kıyılarında bulunan ve İtalya’nın en popüler nitelikteki turistik şehirlerinden bir tanesidir.

Pek çoğumuz Venedik’e dair ile ilgili bu temel bilgilere sahip durumdayız. Peki ya ne kadar insan Venedik’in  bir “ada şehir” olduğu bilgisine sahip? İtalyanca “Venezia” olarak isimlendirilmekte olan bu şehir, özünde 118 adacık üzerine kurulmuş olan bir adacıklar topluluğu olarak ifade edilebilir. Veneto bölgesinin başkenti olan Venedik şehrinin adacıklarını 170 kanal birbirinden ayırırken, bu kanallar üzerinde bulunan 400 kadar köprü de adacıkları birbirine bağlamaktadır.

Sahip olduğu irili ufaklı onlarca köprü arasında en önemlisi hiç kuşkusuz Venedik’i Avrupa kıtasına yani anakaraya bağlamakta olan ve 4 km uzunluğa sahip Özgürlük Köprüsü’dür. Köprü üzerinde bulunan kara ve demiryolu ulaşım ağı da turistleri Venedik’e ulaştırma görevini üstlenmektedir. Venedik, Avrupa’nın kara taşıtlarına müsaade edilmeyen tek büyük kenti durumundadır.

Bünyesinde yerel halktan ziyade turist bulunan bir şehir niteliğindedir. Günümüzde yerleşim yeri olarak ana kara üzerinde bulunan Mestre bölgesi kullanılmakta olup böylelikle tarihi bir şehir olan Venedik turistlere kalıyor.

New York Times’ın “Şüphesiz insan eli ile yapılmış en güzel şehir” şeklinde tanımlamış olduğu Venedik’e gittiğinizde iğne atsanız yere düşmeyecek bir turist kalabalığı ile karşı karşıya geleceksiniz. Bundan dolayı kalabalığa karşı koymayın. Daracık sokaklarda yürürken savaş vermeye çalışmayın. Haritalarınızı, rehber kitaplarınızı bir yana bırakın ve kendinizi hiç korkmadan,  gönül rahatlığı ile kalabalığın akışına bırakın. Haritalar ile yol bulamayacağınız, muhakkak kaybolacağınız bir yerdesiniz; bu kayboluşun keyfini çıkarmaya çalışın. Sokaklarda sizlere rehber niteliğinde olan yalnızca iki adet tabela gözünüze ilişecektir. Bu tabelalardan bir tanesi sizi Rialto Köprüsü’ne, diğeri de San Marco Meydanı’na götürecektir. Bu tabelaları ya da kalabalık grupları mutlaka takip edin.

Rate article
Add a comment