Verimli Ders Çalışmak İçin 5 Yol

verimli ders çalışmak için ne yapmalıyız İlginç

Verimli Ders Çalışmak İçin Yapılabilecek 5 Yöntem

Hani derler ya emeksiz yemek olmaz, tam da bu sözün ihtivası üzerine düşüncelerimizi sizinle paylaşmak istedik. Öncelikle bir misalle başlamak istiyoruz; bir çiftçi düşünelim, buğday ekmek için ilk olarak tarladaki taşları temizler, ardından sürmeye başlar tarlasını, tohumunu eker, sular ve biçer.

Gün doğmadan uyanır, öğle vaktinin kavurucu sıcağında akşama kadar çalışır. Sonunda emeğinin karşılığını alır, buğdayını satar ve evine ekmek götürür. Şimdi bu misali vermemizdeki hisseyi bir başka misalle açıklamaya çalışacağız; dedelerimiz her zaman ekmek aslanın ağzında derdi ve bizi uyarırdı; ancak günümüz koşullarında sanıyoruz ekmek aslanın midesinde ve artık çalışmak tek başına yeterli değil.

Yani günümüz yaşamında bilgi ve çalışmanın iç içe geçtiği ve verimli olarak nitelendireceğimiz bir çalışma sistematiği yaşamın vazgeçilmez bir unsuru haline gelmiştir. Her anımız sınavlarla dolu olan dünyamızda verimli çalışmak başarının anahtarındaki dişler gibidir. İsterse yüzlerce anahtarınız olsun diş şekli uymuyorsa o kapıyı açamazsınız. İşte bu doğrultuda verimli çalışabilmek için yapılması gereken 5 şeyi sizler için bir araya topladık.

1) Çalışırken Ayna Kulllanma: İlk bakışta gerçekten ilginç bir yöntem gibi görünse de çoğu bilim uzmanının özgüven kazanılmasına faydalı olacağını iddia ettiği ve oldukça da popüler olan bir yöntemdir. Çoğu kişi bu yöntemle gerçekten olumlu sonuçlar aldığını bizzat ifade etmiştir. Ayrıca bu yöntem, kişisel tekrarın zihninizde kalıcı bellekte depolama işlemini güçlendiren bir yöntemdir. Yapmanız gereken çalışma odanızda bir ayna bulundurmak ve çalışırken tekrarları aynaya bakarak yapmaktır.

2) Ezberi Bağırarak Yapın: Çoğu eğitimci, öğrencilerine ders çalışırken olabildiğince ezberden uzak durmalarını öğütlemektedir; ancak şunu gözardı etmektedirler. Ezberin geçici bellekte toplanması kesinlikle çok olumsuz bir durumdur. Lakin kalıcı bir ezber zihinsel aktiviteler içerisinde en başarılı sonuçları verir.

İşte ders çalışırken özellikle tekrarlanması veya ezberlenmesi gereken konuların sessizce yapılması çok yanlış bir yöntemdir. Oldukça yaygın bir anlayış olan bu yöntemin aksine odanızda bağırarak sesli bir şeyler anlatıyormuş gibi çalışmak sizlere oldukça yarar sağlayacaktır.

Sessizce yapılan çalışma sonucunda siz ders çalıştığınızı zannedebilirsiniz; ancak bunun aksine tekrarı içinizden yaparak ders çalışmanızı engellemiş olmaktasınız. Tekrarı bağırarak yaparak sadece konuyu tekrar etmekle kalmayıp kulağınız o konuya aşikar olmakta ve sizin o konuyu hatırlama kabiliyetinizi arttırmaktadır.

3) Ders Çalışırken Bilgisayar Kullanmayın: Ders çalıştığınız ortamda bilgisayar vb. teknolojik ekipmanlar kullanmanız, radyoaktif dalgaları yayacaktır ve enerji vücudunuzda olumsuz etkilere sebep olacaktır. Ayrıca bu durum konsantrasyon durumunuzu olumsuz şekilde etkileyecektir. Sonuçta ders çalışma isteği tamamen kaybolabilir, göz dengesi bozulabilir.

4) Karşınızda Topluluk Var Hissine Kapılın: Çoğu tiyatro sanatçısını en zorlandığı durum sahne fobisi denilen olumsuzluğu yenmekte güçlük çekmektir. İşte bu yöntemde adeta bir tiyatro sanatçısı olacaksınız. İlk yöntem gibi biraz garip gelebilir; ancak çok yararlı ve etkili bir yöntemdir. Yapmanız gereken şey oldukça basit, karşınızda bir topluluk olduğunu hayal edin ve topluluğa bir şeyler anlatın. Tıpkı öğrenci-öğretmen ilişkisi gibi bir durum ortaya çıkarmaya çalışın. Yapacağınız anlatımlar hafızanızda kalıcı olacaktır.

5) Gözlerinizi Fotoğraf Makinesi Gibi Kullanın: İlk 4 yöntemin tamamlayıcısı tarzındaki bu yöntemin size katacağı olumlu etkiler başarınızı oldukça etkileyecektir. Ayırıca görsel hafızanızın, bilişsel ve işitsel hafızanızla uyumunu arttıracaktır. Bu anlamda, bu yöntemde, yapmanız gereken şey olabildiğince okuduğunuz alandaki ilginç şekilleri, farklı kelime ve cümleleri, resim vb. ifadeleri gözlerinizi açıp kapatarak, her seferinde ortalama 30 saniye kadar bir dinlenmeyle hatırlamaya çalışın inşallah faydasını göreceksiniz.

Rate article
Add a comment