Virüse Karşı Bağışıklık Sistemi

koronavirüse karşı bağışıklık Sağlık

Hastalıklarla Mücadele etmek için Yapılması gerekenler

Çocukluğumuzdan itibaren bir çok farklı hastalık yaşarız. Bunların bazıları kronik yani bedenimizde içeriden oluşan bir sorunken bazıları da virüse bağlı (Viral Enfeksiyonlar ) kişiden kişiye bulaşarak bizi hasta eden rahatsızlıklardır.

Günümüze buna en büyük ve yıkıcı örnek içinde yaşadığımız dönemde binlerce can alan yüz binlerce insanı enfeksiyon geçirmesine neden olarak çok zor hastalık süreçleri yaşamasına neden olan  Koronavirüs ( Covid-19 ). Coronavirus hepimize bir şey hatırlattı her hastalığı kolayca kontrol edemiyoruz. Ama virüse karşı bağışıklık sistemini güçlendirmek her zaman en iyi silahımız..

Hasta olmamak İçin Bağışıklık sistemi güçlendirilmeli

Bir çok farklı virüse bağlı hastalık dünyada yaygın biçimde yaşanıyor . Bunlardan en yaygın ve ölümcül sonuçlara yol açanlarından biri grip. Her yıl grip aşısı yaptırmak  hastalıklara önlem amaçlı aşı yaptırmak en yaygın hastalıklardan korunma yöntemleridir. Fakat dünyada bir çok can alan ve dünya geneline karantina yaşatan COVID-19 diğer adı ile Coronavirus (Koronavirüs) insanlığı bir süreliğine de olsa çaresiz bıraktı.

Her yıl  grip aşısı olmamıza rağmen yılda birkaç kez grip olmamız ise hemen hemen herkesin yaşadığı durumlardan biridir. Bunun yanı sıra alerjik yapıya sahip olanlar da gerekli aşıları ve veya ilaçları kullanmalarına rağmen alerji olmaktan kaçamayabilirler.

Bazen de vücudumuz hiç tanışmadığı Covid-19 gibi  bir mikrop ile ilk kez tanışınca vücudumuz yıkıma uğrar ve bu hastalık vücudumuzdan gidene kadar zorlu bir süreç yaşarız.

Bu durumun en önemli sebeplerinden biri sağlık konusunda bizleri tehdit eden grip gibi virüslerin değişim geçirerek bir önceki yıl bağışıklık kazandığımız grip ile aynı olmamasıdır.

Sahip olduğumuz Alerjinin yani Intolerans sorunu yaşadığımız maddeyi tükettiğimiz gıdalar  veya dokunduğumuz yerlerden farkında olmadan gibi değişik şekillerde alıyor olmamızdır. Bu olumsuzluklar ile mücadele etmenin en etkili yöntemi ise süre gelen hayat alışkanlıklarının bazılarını değiştirerek bağışıklık sistemini güçlendirmek ve bizi hasta eden virüs yada alerjiye neden olan etkenler  ile karşılaştığında vücudumuzun bunlarla mücadele edebilmesinde yardımcı olmaktır.

Bağışıklık sistemi güçlü olduğunda, virüslere bağlı hastalıkların yanı sıra kronik hastalıklar da tıbben ispatlanmıştır.

Bağışıklık sistemini güçlendirme formülü

Hasta olmamak için Bağışıklık sistemimize zarar veren güçlenmesine engel olan bazı alışkanlıklardan vazgeçmek ve bazı alışkanlıklar edinmemiz gerekiyor.

 • TEMEL TEMİZLİK KURALLARINA UYUN 

Özellikle covid-19 gibi bulaşıcı hastalıklar temas ve havadaki zerrecikler yoluyla kişiden kişiye geçer. Hepatit türleri de aynı şekilde bir kişiden kişiye taşınmaktadır. Tuvalet ihtiyacı giderilmesi ardından ellerin iyice yıkanması etkili bir korunma aracıdır.

Olması gereken ise Tuvalete girildiği gibi gerekli hijyen şartlarının oluşturulmasıdır. Bu sebeple Hijyen kurallarını sadece CCovid-19 karantina günleri gibi zamanlarda değil bir bütün olarak düşünerek yaşam şekli haline getirerek sürekli şekilde uygulamak bizleri olası hastalıkların bulaşmasından koruyacaktır.

 • KÖTÜ ALIŞKANLIKLARDAN KURTULMA ZAMANI

COVİD-19 gibi virüslerin akciğerlerde yarattığı zatürre ile birlikte oluşan hasarı hepimiz öğrendik .

Özellikle sigara kullanan ve kronik akciğer sorunları olan kişilerde yüksek ölümlere sebep olduğunu da biliyoruz. Vücudumuz zaten dışarıdan saldırı altındayken bir de biz onu paralamaktan vazgeçelim.

 • SU İÇMEYİ İHMAL ETMEYİN 

Su metabolizmanın düzenlenmesinin yanı sıra kanın sağlıklı biçimde vücutta dolaşımını sağlayan ve bu şekilde gerekli vitamin, mineral ve mikro besinlerin ihtiyaç olan bölgeye taşınmasına yardımcı olan en önemli elementlerden biridir. Günde en az 2 buçuk litre su tüketmeliyiz.

 • İŞLENMİŞ ve  HAZIR GIDALARDAN UZAK DURUN

Tüm işlenmiş besinden, trans yağlardan,  şeker ve şekerli her türlü yiyecekten uzak durmak kısaca bağışıklık sistemine zarar veren her şeyi hayatımızdan çıkartmalıyız .

 • ŞEKER VE GLUTEN’İ HAYATINIZDAN ÇIKARTIN BESLENME

Glüten içeren ekmek ve diğer hamur işlerinden uzak durarak vücudunuzu zayıf düşüren hatalı beslenme şeklini değiştirmelisiniz.

işlenmiş şeker de gluten gibi hayatımızdan çıkartmamız gereken hastalık yapan beslenme ürünlerinden biridir.

 • MEVSİME UYGUN, SAĞLIKLI GIDALAR TÜKETİN

Her mevsim her yerde aynı gıdaların yetişmemesinin bir nedeni vardır. Tabiatın bildiği bir şey kusursuz bir kurgusu vardır. Besinlerin doğal şekilde üretildiği mevsimine uygun olarak tüketmek çok önemlidir.

Uyku beden sağlığı açısından en önemli onarıcı ve yeniden yapılandırıcı etkendir. Sağlıklı zamanda sağlıklı süre uyku uyumak çok önemlidir. Uyku esnasında gün içerisinde ister istemez aldığınız mikrop ve virüslerle savaş için gerekli hücre artışı kan bileşenleri güçlenir. Hasar gören organlar onarılır.

 • DÜZENLİ OLARAK YÜRÜYÜN

Ağır egzersizler düzenli olarak yapılamayabilir. Ayrıca ağır sporlar vücudu yıkıma uğratabilir .En sağlıklı ve sürekli yapılabilir olan spor yürüyüştür. Karantina altındaysanız ise pilates bedeninizi dinç tutacak en etkili spor etkinliğidir. İlla bir salonda olmanıza gerek yok youtube, Instagram gibi sosyal medya kanallarından veya ücretli ve ücretsiz aplikasyonlar sayesinde rahatlıkla pilates gibi egzersizler yapabilirsiniz. .  Basit mesafeleri araç kullanmak yerine düzenli olarak yürüyerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

 • MİKRO BESİN DENGESİNE DİKKAT ETMELİYİZ

Doğru beslenmek vücudun ihtiyaç duyduğu mikrobesinleri yeterli ve doğru oranda almamız için çok önemlidir.Doktorunuza danışarak gerekli tahliller sonucunda mikrobesin dengenizi öğrenebilir ve hekimin sizi yönlendirmesi ile mikro besin dengenizi hangi oranda ne yemeniz gerekiği ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Düzenli olarak 6 ayda bir gibi sürelerde gerekli tahlilleri yaptırarak mikrobesin dengenizi takip ederek düzenleyebilirsiniz.

 • Omega-3  (5) / Omega-6 (1) ,  5/1  düzeyinde tutmak
 • Güneş’in faydalarından yararlanın, DOĞRU SAATLERDE EN AZ 20 DAKİKA GÖÜNEŞ ALTINDA OLUN
 • Kiloya uygun olarak K2 vitamini almak
 • D Vitamini DÜZEYİNİ, yaklaşık 100 ng/ml düzeyinde tutmak.
 • B 12 Vitaminimizi 800-1000 pg/ml aralığında tutmak.

Sağlığımız için ihtiyaç duyduğumuz , fakat vücudumuzun kendiliğinden üretemediği ve yediklerimizden yeterince alamadığımız mikro besinleri takviye olarak alabilirsiniz.

 • SAĞLIKLI TEMİZLİK ÜRÜNLERİ KULLANIN

Kimyasal maddeler içeren temizlik ve kişisel bakım ürünleri bir konuda bizleri korumayı ve temizlemeyi vaat ederken diğer yandan içerdikleri bu kimyasallar ile sağlığımızı tehdit eder ve başka konularda sorunlar yaratarak bizleri hasta edebilirler. Evde ve dışarıda kullandığımız kimyasal ürünler yerine doğal temizlik ürünlerini araştırmanızı ve kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Ayrıca sizinle paylaştığımız bu alışkanlıklar bağışıklık sistemin güçlendirerek BAĞIRSAK MİKROBİYOTASINI düzenler ve sindirime de yardımcı olur. Bu da çok daha sağlıklı olmanızı sağlayan en önemli silahlardan birdir.

Sağlıklı günler dileriz.

Rate article
Add a comment