Viyana Nasıl Bir Şehirdir?

viyana nasil bir sehirdir Gezi

Asırlar boyunca Avrupa’nın en önemli kültürel ve siyasî merkezlerinden biri olma özelliğini günümüze kadar korumayı başarabilmiş Viyana, yalnızca Avusturya’nın değil, bunun yanı sıra sanatın ve müziğin, aynı zamanda da Avrupa tarihinin başkenti niteliğinde bir şehir. Bahsini ettiğimiz bu önemli şehir, bir bakıma Batı medeniyetinin doğu sınırı olarak da nitelendirilebilir.

Avusturya’da yer alan dokuz eyaletinden en büyüğü olan ve 2.5 milyon nüfusa sahip olan bu şehirde sanatın her türünü, Avrupa tarihinin derinliklerini ve dahasını görebilmek olanaklı.

Kuzey tarafında Çek Cumhuriyeti ve Almanya, batı kısmında İsviçre ve Lihtenştayn, doğusunda Macaristan ve Slovakya, güney tarafında ise Slovenya ve İtalya ile çevrili bulunan Avusturya, bu özelliği ile, bir anlamda Avrupa’nın merkezinde konumlanmış denilebilir. “Müziğin şehri” ve aynı zamanda da “hayaller şehri” olarak da ifade edilmekte olan, Avusturya’nın başkenti Viyana ise, Avusturya’nın en doğusu kısmında, Slovakya sınırlarında konumlanmıştır. Dünyadaki en iyi yaşanılabilecek şehirleri listelerinde büyük çoğunlukla ilk beşte ya da ilk üçte yer almakta olan şehirde gerçekleştirilmekte olan kültürel ve sanatsal etkinlikler, eğitim seviyesi, gelir düzeyi, şehrin temiz havası gibi etkenle bu anlamda son derece etkileyici bir özelliğe sahip. Bununla birlikte, özellikle klasik Batı müziğinin bu şehirde gelişip yaygınlaşmasından dolayı da Viyana bambaşka bir öneme sahip. Netice olarak, dünyanın ilk psikoanalisti olarak tanınmakta olan Sigmund Freud’u da yetiştiren şehir olan Viyana, standart bir gelişmiş Batı şehri niteliğinde: problemsiz işleyen yaygın bir toplu ulaşım sistemi, temiz cadde ve sokaklar, korunmakta olan tarihi nitelikteki yapılar ve saraylar, onlarca müze, saygı dolu insanlar…

Tüm özellikleriyle harika niteliklere sahip olan Viyana, tüm insanların hayatları boyunca mutlaka gezip görmelerine değecek önemli bir şehir.

Rate article
Add a comment