Yağ Lekesi Nasıl Çıkar? Pratik Yağ Lekesi Çıkarma

yağ lekesi nasıl çıkar Faydalı

Yemek yaparken veya keyifli bir şekilde yemeğinizi yerken minik bir kaza ile kıyafetimiz yağ lekesi oldu. Yağ lekesi nasıl çıkar? ve Pratik yağ lekesi çıkarma yöntemleri çok işinize yarayacak.

Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Mutlaka hepimizin başına gelmiştir. Kızartma yaparken veya yemek yerken yaşadığımız küçük bir aksilik ile üzerimize yağ sıçramıştır. Merak etmeyin kıyafetimize bulaşan yağ lekesinden kurtulmak için birkaç pratik yöntem var. Buyurun birlikte inceleyelim.

Pratik Yağ Lekesi Çıkarma Yöntemleri

  • En bilinen yöntemlerden birisi tuz dökmektir. Hemen her evde bulunan malzemelerden birisi olduğu için bunu deneyebilirsiniz. Eğer leke yeni oluştuysa bu işlemi uygulamanız faydalı olacaktır. Yağın bulaştığı bölgeye tuz dökerek yağın kıyafetinize yayılmasını engelleyebilirsiniz.
  • Eğer evinizde pudra varsa yağ lekesinin bulaşmış olduğu kıyafetinize hemen biraz dökün. Bu işlemi de eğer leke yeni oluştuysa uygulamanız fayda sağlayacaktır. Pudra, yağı emerek kıyafetinizin içine işlemesini engelleyecektir. Ayrıca tuz ile birlikte kıyafetinizi çitileyerek bu işlemi yapabilirsiniz. Bazı kişiler pudra döktükten sonra kıyafetin üzerine bir kumaş serip, ardından üzerinde ütü gezdirerek de bu yöntemi uygulamaktadır. Ardından kuruyan pudra fırça yardımıyla kıyafetin üzerinden temizlenerek çamaşır makinesinde yıkanabilir.
  • En etkili yöntemlerden birisi ise lekenin oluştuğu bölgeye sıvı bulaşık deterjanı dökmektir. Özellikle daha sonradan fark ettiğiniz yağ lekesini çıkarmak için uygulayabilirsiniz. Lekenin bulaştığı bölgeye sıcak su ile birlikte çok az bulaşık deterjanı dökerek ovuşturun. Bu işlem için kullanmadığınız diş fırçanızı da kullanabilirsiniz. İyice köpürdükten sonra çamaşır makinesine atarak yıkayın.
  • Un yeni oluşmuş yağ lekesi üzerine serpilerek yağın emilmesi ve yayılması engellenebilir. Un kuruduktan sonra diş fırçası yardımı ile sıvı bulaşık deterjanını köpürterek yağlı bölgeyi temizleyebilirsiniz. Ardından makinede yıkayınız.
  • Tebeşir de yağın emilmesi için kullanılan bir yöntemdir.
  • Kadife cins kumaşlardaki lekeyi çıkarmak için soğan alternatif bir yöntemdir. Ortadan ikiye böldüğünüz soğan ile yağ lekesini ovalayın ve ardından yıkayın.
Rate article
Add a comment