Yağ Lekesi Nasıl Temizlenir?

yağ lekesi nasıl çıkar Kadın

Yağ lekelerini eşyalarınızdan arındırmak oldukça zor görünebilir. Çeşitli yağ sökücüler ya da doğal yollar ile yağ lekelerini temizlemek isteyebilirsiniz. Halı, kıyafet ya da herhangi bir eşyanızın üzerine gelen yağ lekelerine hemen müdahale etmeniz lekeyi temizlemek için kolay bir yöntem olabilir. Ayrıca yağsız lekeler olarak adlandırabileceğimiz lekelerde ise yine yağ çözücü deterjanlar tercih edilebilir. Ne kadar yağsız gibi görünse de leke içerisinde bir miktar yağ bulunabilir.

Yağ Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Çeşitli sebeplerden dolayı kıyafetlerinizde oluşan yağ lekelerinde leke çıkarıcılar ilk başvurduğunuz yollardan biri olabilir. Yağ lekesinin kıyafetlerinizden sorunsuz bir şekilde çıkabilmesi için kullanacağınız diğer bir leke çıkarıcı renksiz bulaşık deterjanıdır. Leke üzerine döktüğünüz bulaşık deterjanını birkaç dakika bekleterek yıkamalısınız. Bu yıkama işleminde kullanım talimatlarına dikkat etmeniz kıyafetinizin zarar görmesini engelleyecektir.

Motor yağlarının oluşturduğu lekeler de yağ lekelerinden biridir. Bu yağ lekesi normal yağ lekelerinden daha zor bir lekedir. Motor yağı lekesini öncelikle kazıyabilirsiniz. Motor yağına vazelin sürerseniz yağ lekesinin daha çabuk temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Daha sonra leke çıkarıcı kullanarak lekeyi temizleyebilirsiniz.

Yağ Lekesi Nasıl Temizlenir?

Yağ lekeleri birçok lekeden daha zor lekelerdir. Fakat her lekede olduğu gibi yağ lekelerini de çözümleyebilecek yöntemler vardır. Bazı ev hanımları özellikle yağ lekesi hemen oluştuğunda leke üzerine tuz ya da şeker dökerler. Bunun lekeyi emip daha sonra temizlemesinde faydalı olacağı bilinir. Yağlı ve yağsız lekelere aynı işlemler uygulanabilir. Her iki tür lekeye de en pratik yöntem bulaşık deterjanıdır. Bulaşık deterjanını seçerken renksiz olanlarını seçerseniz lekeyi temizledikten sonra eşyanın boyanma ihtimalini de en aza indirmiş olursunuz.

Yağ lekesi oluştuysa, lekeye hemen müdahale ederek lekenin daha hızlı çıkmasını sağlayabilirsiniz. Yağlı ve yağsız lekeleri temizlerken eşyalarınızda herhangi bir problem ile karşılaşmamak için yıkama talimatlarına uymanız daha sağlıklı olacaktır. Farklı ürünler kullandığınızda ise eşyaya kullanım için uygun olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

Rate article
Add a comment