Yağ Oranını Düşürerek Kilo Verme

Sağlık

Yağ oranını düşürerek kilo verme yöntemleri nelerdir? Bir insanın vücudunda yağ olması şarttır, insanın vücudunda bulunan yağlar kişiye enerji verir ve çeşitli etkenlerden korumaktadır. Ama bu yağ oranının fazla olması insana yarar olmak yerine daha çok zarar verecektir. Yağ oranınız normal seviyenin üzerinde ise o zaman yağ oranınızı düşürmelisiniz.

Yağ oranını düşürmek isterseniz bunun iki yolu var: birinci yol beslenme tarzınızı değiştirmek ve ikinci yol ise spor yapmak.

Yağ Oranını Düşürmek İçin Doğru Beslenme Şekli

Yağ oranını düşürmek isteyenler beslenme tarzına çok dikkat etmeliler. 180 derece değiştirmelerine gerek yoktur ama bazı önemli ve kritik noktalar bulunmaktadır, bu noktalara dikkat edildiği sürece yağ oranınız düşecektir. Spordan daha önemli şey beslenmedir. Doğru bir şekilde beslenmek sizin faydanıza gelecektir.

Yağ oranı düşürmek için ilk sırada protein tüketimini artmanız gerekecektir, sonra karbonhidrat en son da sağlıklı yağlar tüketmemiz gerekmektedir.

Protein olarak tavuk, fasulye, az yağlı et, yumurta ve az yağlı peynirler tüketilebilir. Karbonhidrat olarak ise günde 3 dilim esmer tam tahıllı ekmek, pilav ve tam buğday esmer makarna tüketilebilir.

Sağlıklı yağ olarak az yağlı peynir, zeytinyağı ve avokado gibi besinler tüketebilirsiniz.

Örnek verecek olursak kahvaltıda 2 dilim tam tahıllı ekmek, 1 yumurta, 2 dilim az yağlı peynir, domates, salatalık tüketebilirsiniz.

Ara öğün olarak bir avuç kuruyemiş ve sade küçük yoğurt tüketebilirsiniz.

Öğle yemeği olarak ıspanak, marul, maydanoz, domates, salatalık, ton balık ve biraz zeytin yağı içeren salata yiyebilirsiniz.

Akşam yemeği olarak ise fırında pişirilmiş et veya tavuk, yanında fırında pişmiş patates, havuç ve tam buğday makarna ve pilav tüketebilirsiniz.

Gece de tatlı bir şey istediğiniz zaman %80 kakaolu çikolata tüketebilirsiniz yeşil çay veya kuşburnu çayı ile beraber.

Yağ Oranı Düşürmek İçin Egzersiz

Yağ oranını düşürmek isteyenler %20 kardiyo yapmalılar ve kalan %80’i ağırlık antrenmanları yapmalılar. Kardiyo sizin kalp atış hızınızı arttıracaktır ve egzersiz sırasında yağ yakacaktır. Yalnız ağırlık ekipmanları ile yapılan egzersizler yağ yakımını egzersizden sonra da devam ettirecektir. Böylece egzersiz saatiniz biterse de sizin vücudunuz yağ yakmaya devam edecektir.

Kardiyo egzersizi olarak yürüyebilirsiniz, koşabilirsiniz günde 30 dakika veya daha fazla. Ağırlık antrenmanı olarak ise deadlift, pull ups, push up ve bunlara benzer egzersizler yapabilirsiniz. Daha yeni iseniz bu tür aletlere ve hareketlere yavaş yavaş ilerlemenizi tavsiye ediyoruz ve hemen en ağır kilo ile başlamanızı tavsiye etmiyoruz. Önce 5-10 kilo arasında başlayınız ve her 2 hafta kullandığınız kiloları artırınız.

Rate article
Add a comment