Yarasalar Ne yer? Yarasalar Kör Mü? Nasıl Görürler?

yarasaların gözü kör mü İlginç
Yarasalar Ne yer? Yarasalar Kör Mü? Yarasalar neden mağarada yaşar? Yarasalar kış uykusuna yatar mı? Yarasalar insan kanı içer mi? Vampir yarasa nedir? gibi sorular eminim birçoğunuzun ilgisini çekmiştir. Gelin birlikte bu konuları inceleyelim.

Yarasalar ne yer? Yarasalar kör mü? Nasıl Görürler?

Yarasalar türlerine göre ağırlıklı olarak geceleri avlanan yani gececi hayvanlardır. Genelde sivrisinek ve diğer birçok böcek çeşidi ana besin zincirlerini oluşturmaktadır. Bazı türleri meyve, tohum ve çiçeklerdeki polenleri yemekten hoşlanırlar. Bu türler meyve ile beslenenler olarak bilinmektedir. Ayrıca vampir yarasalar olarak adlandırılan bir türü de vardır. Kuş, balık, kertenkele gibi canlıları tükettikleri gibi kendi cinslerini yiyen yarasalar mevcuttur. Aralarında kan içen yarasalar da vardır. Merak etmeyin, bu arkadaşlar insan kanı içmeyi sevmiyorlar.

Ekolokasyon adı verilen bir tür avlanma metodu kullanırlar. Doğadaki hayvanlar genelde görsel temas ile avlarını takip ederken, yarasalar ses sinyallerini kullanırlar.

Bilindiği üzere yarasalar görmek için gözlerini kullanmazlar. Fakat gözleri vardır. İşitsel verileri işleyerek çevrelerindeki cisimler hakkında bilgi edinirler. Yani ekolokasyon tekniğini ses görüntüsü almak olarak tanımlarsak yanlış olmayacaktır.

Yarasalar diğer avcı hayvan türlerine göre avlanma faaliyetlerini gündüz yerine gece de yapabilirler. Birçok canlının göremediği alanda nesneleri ve hareketlerini ses görüntüsüyle dahi olsa algılayabilmesi yarasalara çok büyük bir avantaj sağlamaktadır. Bu sayede av olma ihtimalleri düşerken avlanma potansiyelleri de her zaman daha kolay olmaktadır.

Yarasalar Neden Mağarada Yaşar?

Diğer hayvanlara göre avantajlı oldukları gece saatlerinde avlandıkları için gündüz güvende kalabilecekleri ve yırtıcı hayvanlara av olmayacakları güvenli bir barınma alanına ihtiyaçları vardır. Doğal olarak bu yer gündüz vaktinde dahi karanlık olduğunda kendileri için güvenlik açısından büyük avantajlar sağlar. Genel anlamda diğer kanatlı hayvanlara göre yarasa türleri kendilerine bir ağaç dalında yuva yapmak yerine mağaralarda yaşamayı tercih etmişlerdir. Araştırmalar bu sebeple yarasaların mağaralarda yaşamayı tercih ettiklerini ortaya koyar.

Mağaraları yarasalar için cazip kılan tek sebep bu değildir tabii ki. Aynı insanlar gibi sıcak kanlı memeli bir hayvan olan yarasalar için vücut ısılarını korumak hayati faktördür. Mağaralar uygun sıcaklıklarda bir barınma imkanı sağlar. Bu sayede vücut ısılarını düzenlemek zorunda kalmazlar ve enerji tasarrufu sağlamış olurlar.

Yarasalar neden tavana asılı dururlar?

Mağara tavanına asılı olarak durabilmeleri diğer hayvanlara yem olma olasılığını da düşürür. Mağara tavanları yarasalar için harika bir güvenlik avantajı sağlar. Bu sayede temel bazı endişelerden uzak ve daha güvenli bir alanda yaşama imkanı sağlarlar. Bazı yarasa türlerinin mağarada kış uykusuna yattığını biliyor muydunuz? Kış uykusu süresince vücut ısıları mağaranın sıcaklığına düşer. Kış uykusu süresi 183 gün gibi bir süreci kapsar.

Mağaradaki Yaşam

Anlaşıldığı gibi yarasalar mağaralar sayesinde temel dünyasal endişelerden uzak kalabilirler. Enerji tasarrufu ve iyi bir korunak olma imkanı sunan mağaralardan bazıları dünyaca ünlüdür. Örneğin Bracken Mağarası (Teksas) 20 milyon gibi bir yarasaya ev sahipliği ve barınak olma imkanı sunar. Gübre olarak değerli olan yarasa gübresi Bracken mağarasında hatırı sayılır oranda yarasalar tarafından doğal olarak üretilmektedir.

Bracken Mağarası

Ek olarak çoğunlukla mağaralardan koloniler halinde çıkarak yine aynı şekilde koloni halinde dönüş yaparlar. Bu sayede gösterdikleri birlik duygusu gösterisi korunmalarında katkı sağlar. Yarasaları avlamaya çalışacak herhangi bir avcı hayvan için bu şekilde grup halinde hareket etmeleri dikkat dağıtıcı olabilir. Hatta yarasanın kaçabilme olasılığını yükseltir.

Rate article
Add a comment