Yaratıcı Düşünme Yolları

yaratıcı düşünme teknikleri İlginç

Yeni kavramların, nesnelerin ya da süreçlerin meydana gelmesini sağlayan düşünme sürecine yaratıcı düşünme adı verilmektedir.

Yaratıcı düşünme yolları ise kendi içerisinde değişiklik gösterebilen konulardır. Ancak elbette ki bazı belirli noktaları bulunmaktadır. Bu noktalar arasından da en etkili olanları da sizlere bu yazımız dahilinde sunmaya çalışacağız.

Öncelikle bazı açıklamaları aktarmak isteriz. Yaratıcı düşünmeler her geçen gün yaratıcı eylemlere dönüştüğü zaman son derece kişisel ve günlük problemlere çözüm üretmekten, toplumlara ve kurumlara kadar kendisini hissettirebilen paradigma değişmelerine uzanan bir yelpaze oluşmaktadır.

Yaratıcı düşünceleri eleştirel düşüncelerden ayıran en belirgin özellik, var olan fikir ve düşüncelerden yola çıkarak mantık, bilgi ve sağduyu kullanılması sonucunda bir yargı elde etmek yerine, var olan fikir ve düşüncelere artı olarak yenilerini ekleyebilmektedir.

Yaratıcı düşünme yolları arasında en etkili fikir ise, insanın kendi gibi olabilmesidir aslında. Yani toplumun ya da çoğunluğun fikir ve düşüncelerine uymak yerine kendi düşüncelerinizle var olmanızdır.

Yaratıcı Düşünme Yolları

Kendi fikirlerinizi ve kendi yorumlarınızı özgürce zihniniz içerisinde döndürmeye başladığınızda zaten sizler de yaratıcı düşünceler içerisinde olabiliyorsunuz. Bu gibi hususlara dikkat ettiğiniz takdirde ve zaman içerisinde ufak araştırmalar yaptığınızda kendinizde büyük değişiklikler göreceğinizi söyleyebiliriz.

Yeni fikirler ve yeni düşünceler bazen saçma gelebilir. Veyahut da çevrenize bu düşüncelerinizden bahsettiğinizde gereksiz hatta komik bulabilir. Ancak yaratıcı düşünme yollarından biri de bu süreci özgüveninizle geçebilmenizdir. Kendi düşüncelerinize daima saygı duymanız gerektiğini önemle belirtebiliriz. Bunun yanı sıra çevrenizden aynı saygıyı göremiyorsanız eğer kesinlikle pes etmemelisiniz.

Yaratıcı olmak ve sıradan bir insan olmamak tamamen sizin elinizdedir. Bu süreç içerisinde kendinize güvenmeli ve araştırmalarınızı doğru, sağlam kaynaklardan yapmalısınız.

Yaratıcı fikirlerinizle belki de çevrenize bir ışık gibi yansıyabilir hatta yeni fikirlerin de oluşmasına vesile olabilirsiniz.

Rate article
Add a comment