Yazılım Nedir Ne İşe Yarar?

yazılım nedir nasıl yapılır İlginç

Teknolojiye merakı olan bilgisayar ile bol vakit geçiren herkesin az çok bilgi sahibi olduğu bir konudur. Yazılım konusunda merak ettiğin konular olacaktır. Genel olarak gelen sorular benzer oluyor. Bu konular hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

Yazılım Nedir?

Yazılım, donanım kaynaklarının belirli komutlarla belirli işleri yerine getirmesini sağlar. Bunların gerçekleşmesi için gereken komutların tümüdür. Donanıma hayat verir diyebiliriz. Yazılım günümüzde o kadar çok yerde kullanılıyor ki televizyonlar, otomotiv, telefonlar, inşaat, eğitim veya günlük hayatta yanınızda taşıdığınız basit eşyaların içerisinde bile kullanılıyor. Yaşamın her alanında karşımıza çıkıyor. Yazılım nedir? Merak edenler için cevapladık. Ne olduğunu öğrendik gelin bir ne işe yaradığına bakalım.

Hayatımızın her yerinde bulunmasıyla beraber hayatımızı kolaylaştırır. Eğitim ve sağlık alanları gibi önemli yerlerde bulunmasıyla beraber günlük yaşantımızda çok gereksiz eşyaların içerisinde bile bulunabiliyor. Cebinizde taşıdığınız telefonlar sayesinde birçok bilgiye anında ulaşabiliyorsunuz. Bu örnekler sayısız çoğaltılabilir. “Yazılım nedir?” konusundan bahsettiğimize göre yazılımın çeşitlerini de inceleyelim.

BİLGİSAYAR YAZILIMLARI

Bilgisayar yazılımları ve Elektronik yazılımları olarak ikiye ayrılır. Bilgisayar yazılımları da kendi içerisinde üçe ayrılır.

Uygulama Yazılımları

Bilgisayar üzerinde kullanılan belirli bir görevi yerine getirmek amacıyla yazılmış programlardır. Sizlerin zamandan tasarruf etmesi için ortaya koyulmuş programlardır. Örnek vermek gerekirse ofis programlar, web için kullanılan programlar, düzenleme programları örnek verilebilir.

Sistem Yazılımları

İşletim sistemlerine baktığımızda Windows, Android, İOS gibi sistemlere uyumlu çalışan temel yazılımlardır. Uygulama yazılımlara göre daha üst seviyede yazılım bilgisine sahip olmanız gerekir.

Bilgisayar Programlama Araçları

Bilgisayar programlama araçları sayesinde programlama dillerini kullanarak bilgisayara ne yapacağı anlatılır bunlar programlama araçları sayesinde makine diline dönüştürülerek donanımların ne yapması gerektiğini söyler. “Yazılım nedir?” sorusunu daha iyi anladığınızı düşünüyorum.

ELEKTRONİK YAZILIMLARI Genel olarak bakıldığında işlemcinin pin giriş ve çıkışlarına bağlı olarak elektronik cihazlara sensörlerden yararlanarak belirli işleri yaptırmak için yazılmış yazılımlardır. Bütün elektronik cihazlarda kullanılabilir. Belirli bir devre ile belirli bir düzende çalıştırılmalıdır. Fiziksel olarak karşılık alabileceği bir şeylerin kesinlikle olması gerekir. Olmayan bir şey üstünde işlem yapamaz.

Rate article
Add a comment