Yazılıma Nereden Başlamalıyım

yazılıma nereden başlamalıyım Bilim

Yazılım konusu oldukça geniş kapsamlı bir konudur. Yazılım başlamak isteyen herkes gibi sizlerde “yazılıma nereden başlamalıyım?” sorusunu kendinize sormuş olmalısınız. İlk başlarda bu düşünceler herkesin aklına gelebilir çok normaldir. Öncelikle yazılım ve yazılımcı ayrı kavramlardır. Hiçbir şey bilmediğinizi varsayarak yazılımcının tanımını yaparak başlayalım.

Yazılım, bilgisayar üzerinde belli bir programlama dili kullanarak belli işlevleri işlerinizi kolaylaştırmak için yerine getiren programlamaya denir. Belli komutlar kullanarak bilgisayara belirli işlevleri yaptırırsınız. İşte buna yazılım denir.

Bu işlerin gerçekleşmesi için yazılımları yazan kişiye izin yazılımcı denir.

Yazılıma Nereden Başlamalıyım

Yazılıma başlayacak kişi için ilk soru “yazılıma nereden başlamalıyım?” sorusu olacaktır. İşi bilen birinden destek almadan başlamak kafa karışıklığına neden olacak ve çabuk sıkılıp pes etmenize neden olacaktır. Öncelikle hangi yönde yazılımlar geliştirmek istediğinizi belirlemeniz gerekir. Düşündüğünüz gibi bir anda yazılıma başlamanız mümkün olmayacaktır.

İLK İŞİNİZ ALGORİTMA ÖĞRENMEK OLACAKTIR.

Yazılım öğrenmeye başlamadan önce ilk yapmanız gereken algoritma konusunda araştırmalar yapmanızdır. Yeni başlayanların genellikle yaptığı hataların başında algoritma öğrenmeden program yazmaya başlamaya çalışmaktır. Algoritma bilmediğiniz için belirli bir seviyeye geldiğiniz sorunlar ile karşılaşıp çabuk sıkılabilirsiniz. O yüzden ilk işiniz algoritma öğrenmek olsun. Basit algoritma örneklerini inceleyerek pratikler yaparak kendinizi geliştirebilirsiniz.

İKİNCİ ADIM PROGRAMLAMA DİLİNİ SEÇMEK OLACAKTIR.

Dünya üzerinde farklı görevler için tasarlanmış çok sayıda programlama dili mevcuttur. Web site yapmak için ayrı bir dil kullanmanız gerekirken masaüstü bir program yazmak için ayrı bir dil kullanmanız gerekir. İşte burada “yazılıma nereden başlamalıyım?” sorusu cevap buluyor. Siz yazılıma başlamadan önce hangi alanda ilerlemek istediğiniz konusunda emin olun. Kısaca hangi alan için hangi programlama dilleri kullanmalısınız bunlardan bahsedelim.

Web alanında ilerlemek istiyorsanız; php, javascript, asp.net gibi diller üzerine yoğunlaşmanız gerekmektedir. Html ve css öğrenerek bu dilleri kullanmadan önce tasarımlarınıza temel atabilirsiniz. Html ve css bilgisi olmadan bu dilleri kullanmak oldukça zor olacaktır.

Mobil uygulama üzerine geliştirmeler yapmak istiyorsanız; Android platformu için java ve kotlin, ios için swift kullanılabilir. Başlangıç için bu diller yeterli olacaktır. Masaüstü uygulamalar geliştirmek istiyorsanız; C#, C++, java ve python gibi diller önceliğiniz olabilir.

Rate article
Add a comment