Yazın Çocuklarda Görülen Alerjiler

yaz alerjileri nelerdir Sağlık

Araştırmalara göre çocuklarınızı yaz aylarında 3 alerji tipinden korumanız gerekiyor. Basite alınmaması gerektiğini ve çok önemli olduğunu belirtti. Çocuklarınızı bu alerjilerden korumanız için sizlere belirli önerilerde bulundu.

Sadece çocuklarda değil bütün yaş gruplarında görülebilen alerji genel bir sorun haline gelmiş fakat çocuklarda yetişkinlere göre sık görülmektedir. Ülkemizde çoğu çocukta alerjik bir hastalık bulunuyor. Yazın bu alerjilerin artmasının nedeni polen, böcekler ve güneş ışınlarıdır. Bu alerjiler basit şekillerde çıkmaya başlayacağı gibi çok ciddi sağlık sorunları da yaratabileceği belirtiliyor. Prof. Dr. Feyzullah Çetinkaya bu alerjilerin zamanla daha büyük sağlık sorunlara dönüşebileceğini belirtti. Daha büyük sağlık sorunlarına örnek vermek gerekirse astım örnek verilebilir. Bu sözleriyle çocuk alerjisine verilmesi gereken önemin arttırılmasını öneriyor.

Peki, yazın artış gösteren bu rahatsızlık hakkında ne gibi önlemler ile çocuklarınızı koruyabilirsiniz. Öncelikle çocuğunuzun neye karşı tepki gösterdiğini belirlemeniz gerekiyor. Yaz aylarına bağlı olarak genel nedenler polen, güneş ve böcekler olarak gözüküyor. Sizin çocuklarınızda bunlardan birisine tepki gösteriyor olabilir.

Polen Alerjisi

Doğanın devamlılığını sürdürmesi için bitkilerin üremelerini gerçekleştirmek adına genetik yapıları erkeklerden dişi yapılara taşıyan tanecikler olarak bilinir. Gözle görülemeyecek kadar küçüklerdir. Polen türleri her dönem farklı şekillerde kendini göstermektedir. Yazın yabani ot ve çimen polenleri sıklıkla görülür. Çocuklarda akciğer başta olmak üzere göz, burun gibi sorunlara sebebiyet verdiği söyleniyor. Kaşıntı, tıkanma, öksürük, göz kızarıkları ve hırıltı gibi değişik tepkilerle kendini gösterebilir.

Bu durumlardan çocuklarınızı korumak için özellikle sabah saatleri çocuklarınızı dışarı çıkarmaktan kaçının ve sabah saatlerinde evlerinizin camlarını kapalı tutun. Dışarı çıkmak zorunda kalırsanız çocuklarınızı maske ile dışarı çıkarmaya özen gösterin. Alınan tepkiye göre gözlük ve şapka önerilebilir.Çocuk alerjileri arasın en tehlikeli olanıdır.

Güneş Alerjisi

Vücudunuzda güneş ışınlarına tepki olarak kaşıntıya bağlı kızarıklıklar oluşabilir. Bu alerjiden korunmak için dışarıya çıkmadan yarım saat önce güneşten koruyucu kremler sürün gözlük ve şapka takmayı ihmal etmeyin. Çocuklarınızı direk olarak güneş ışınlarına maruz kalmaktan kaçındırın.

Böcek Alerjisi Genellikle karınca, arı ve sivrisineklerin yol açtığı bu durumlarda en önemli etken arılar olmaktadır. Öldürücü etkiye bile sahip olabilirler. Bu durumdan korunmak için uzun kollu kıyafetler giyebilir ve böceklerin fazla olduğu yeşil alanlardan uzak durmalıyız.

Rate article
Add a comment