Yeni Bir Evin Dekorasyonunda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sağlık

Yeni bir evin dekorasyonunda nelere dikkat edilmelidir? Yeni bir eviniz var ve bu evi dekore mi edeceksiniz? Sıfırdan eşyalar alacak ve bu yeni evde kendi yaşam alanınızı mı kuracaksınız? Peki işe nerden başlamalı? İşte yeni bir evi dekore ederken, yeni eşyalar alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini sizler için sıraladık.

Öncelikle yapmamız gereken eşyalara göre ev değil evimize göre eşya almak. Yani daha net bir deyişle öncelikle oturacağınız evi belirlemeli daha sonrasında eşya alımına geçmelisiniz. Önce alınan eşyalar, sonrasında belirlenen eve yerleştirilirken sıkıntı çıkabilmektedir.

Evinizde eşya alacağınız tüm odaların üstten görünüşlerinin basit birer çizimlerini yapmanız ideal olacaktır. Odanız hangi şekilde, nerelerde kiriş kaynaklı girinti veya çıkıntılar var, tüm kenarların uzunluk ölçüleri neler? Tüm bunları bir kağıda çizip not etmelisiniz. Ayrıca çiziminizde kapı ve pencerelerin bulunduğu yerleri de not edebilirsiniz. Tabii kapı içeriye doğru açıldığında ne kadarlık bir alanı taradığını da bilmeliyiz.

Yeni Bir Evin Dekorasyonunda

Yaptığımız çizimler eşya alırken çok işimize yarayacak. Alacağımız eşyalar acaba düşündüğümüz yerlere sığacak mı? İşte bu sorunun cevabını çizimlerimiz sayesinde alacağız. Mobilya mağazalarının geniş alanlarında gözümüze çok da büyük gözükmeyen mobilyalar evimize geldiğinde çok fazla yer kaplayabilir. Evimizin ölçülerini bildiğimiz zamansa hangi boyutlarda eşyalara ihtiyaç duyduğumuzu ve hangi eşyaların ne kadar alan kaplayacağını bilmiş oluruz.

Ölçülendirmede odanızın yüksekliği de kimi zaman önemli rol oynuyor. Yüksek dolapları, buz dolaplarını seçerken yükseklik anlamında imkanlarınızı da göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Ölçüleri biliyor ve alışverişe çıkıyorsak yine durup düşünmeden harekete geçmeyin. Öncelikle ihtiyaçlarınızın yazılı olduğu bir liste yapın. Hangi odaya ne tür eşyalar alacağınızı bir liste haline getirirseniz hem daha bilinçli gezebilir hem de ihtiyacınız olmayan eşyaları almaktan kaçınmış olursunuz.

Listenizi yaparken bütçenizi de belirlerseniz fazla açılmaktan kurtulabilirsiniz. Örneğin toplam bütçeniz belli ise bu bütçeyi farklı eşyalara belli oranlarda bölebilirsiniz. Böylelikle bazı eşyaları alırken fazla açılmaktan ve diğer eşyalarda zora girmekten kurtulursunuz.

Alacağınız eşyalar için birçok mağazayı gezmekten çekinmeyin. Yapacağınız harcamalar az olmayacaktır ve bu nedenle doğru karar vermek çok önemli. Beğendiğiniz bir ürünü hemen almak yerine bir yere not ederek aklınızda bulundurun. Daha sonra beğendiğiniz ürünleri satın alabilirsiniz. Alacağınız ürünler aynı yerden ya da farklı mağazalardan olabilir, fakat aynı odadakilerin birbiriyle uyum içerisinde olması şart.

Ne kadar çok plan yapılırsa o kadar iyi olacak gibi gözükse de aslında plan düzenli ilerlemeyi beraberinde getirir ve asıl iş sizde bitmektedir. Öncelikle zevkinize güvenmeli ve daha sonrasında uzun bir süre mutlu yaşayabileceğiniz alanı belli bir plan dahilinde oluşturmaya çaba göstermelisiniz.

Rate article
Add a comment