Yetişkinlerin Yaptırması Gereken Önemli Aşılar

yetişkin aşı takvimi Sağlık

Neredeyse her yıl çocuklardan çok yetişkinler, aşı ile rahatlıkla önlenilebilecek hastalıklar nedeni ile hayatını kaybetmektedir. Buna rağmen aşılamalar, çocukluk çağlarına özgünmüş gibi bir algı yaratılmaktadır. İlerleyen dönemlerde de genellikle ihmal edilmektedir. Belli başlı risklere sahip yetişkinlerin kesinlikle kendileri için önem arz eden aşılarını yaptırmaları gerekmektedir.

Yetişkinler hangi aşıları yaptırmalıdırlar?

Yetişkinlerin yaptırması gereken aşıların arasında kızamık, kabakulak, grip, pnömokok, difteri, tetenoz, boğmaca, hepatit A ve B, kuduz, meningokok, human papiloklama, herpes zoster benzeri birçok çeşitli hsatalıklara karşı korunabilmekteler.

Grip Aşısı

Grip aşısı ne zaman olunmalı? Grip mevsimi daha başlamadan önce Ekim – Kasım ayları içerisinde bir doz yapılması önerilmektedir. Aşının özellikle de önerilmiş olduğu kişiler 55 yaş ve üzeri insanlar, 6 – 23 ay arası olan çocuklar, akciğer hastalığı, kalp, astım, böbrek ve diyabet gibi hastalıkları olan kişilerin grip aşısı olmalıdırlar. Özellikle de buna ek olarak sağlık çalışanlarının da grip aşısını olması gerekmektedir.

Zatürre Aşısı

Zatürre akciğerin hafif veya şiddetli bir şekilde yaşamış olduğu iltihaptır. Küçük yaştaki çocuklarda ve ileri yaştaki bireylerde oldukça önemli seyrebilmektedir. Zatürre yakın temasla da oldukça hılı bir şekilde bulaşabilmektedir. Hastaneye yatışı arzx ettiren zatürrelerin %30-50’si Streptococcus Pneuomniaedir. Sigara kullanımı da tabiî ki solunum yolları enfeksiyonunu yükselmektedir. Aşının özellikle de önerilmiş olduğu kişiler 65 yaş ve üzerinde olan kişilerdir. Ayrıca kronik hastalıkları olan kişiler, diyabet, akciğer, kalp, alkol bağımlıları, dalağı alınmış olan kişilerin mutlaka bu aşıyı olması gerekmektedir.

Yetişkinlerin Yaptırması Gereken Önemli Aşılar

Tetenoz Aşısı

Tetanoz oksijensiz mekanlarda üreyen C.tetani adındaki bakterinin oluşturmuş olduğu bir hastalıktır. Toprak içerisinde oldukça yoğun bulunmaktadır. Sinir sistemi üzerinde bir hastalık meydana getirir. Ayrıca her türlü yaralanmalar ile rahatlıkla bulaşabilmektedir. Başlangıç olarak 3 doz aşı olunmasının arkasından 10 sene ara ile bir daha dozlar alınmalıdır.

Hepatit B Aşısı

Bölgelere göre çeşitlilik göstermekle beraberinde Türkiye üzerinde yaşamakta olan toplumun ortalama olarak %5’i hepatit B bulaştırıcısı olarak bilinmektedir. Karaciğerin kronik hastalığı sonucunda yine siroz ve karaciğer kanserlerine de yol açabilmektedir. Ailesinde taşıyıcı veya hasta olan bireyler, çok eşli bireyler, sağlık çalışanları, uyuşturucu kullanan kişiler ve sık seyahat edenler kesinlikle risk grubundadır.

Zona Aşısı

Zona hastalığı olan kişilerin geçmişlerinde hayatın bir döneminde geçirmiş oldukları suçiçceği hatalığı vardır. Suçiçeği geçirmemiş olan kişiler yaşamları boyunca zona geçirme risklerini taşımaktadırlar. Tek taraflı ağrı ve kaşıntı ile başlayan hastalık zonadır. Bazı durumlarda da döküntüsüz bir şekilde seyredebilmektedir. Çeşitli belirtileri ilerleyebilir ve gelişebilir. Aşı, bu zona hastalığının sıklık veya şiddetini de önemli ölçülerde azaltmaktadır. Bir doz veya iki doz zona aşısı yeterli miktarda koruma sağlayabilmektedir.

Rate article
Add a comment