Yüz Tanıma Sistemi Nedir? Yüz Tanıma Teknolojisi Nasıl Çalışır?

yüz tanıma teknolojisi nedir Teknoloji

Yüz Tanıma Sistemi Nedir? Yüz Tanıma Teknolojisi Nasıl Çalışır? Yüz tanıma sistemleri adından anlaşılacağı gibi insan yüzünü tespit ederek kişiyi tanımlamaya yarayan gelişmiş bir tür teknolojidir. Yüz tanıma teknolojisi biyometri sistemini kullanır. Biyometri, kişilerin fiziksel özelliklerinin belirlenerek, kim olduğunun tespit edilmesinde kullanılmak üzere oluşturulmuş hesaplama ve ölçüm yöntemidir.

Yüz tanıma teknolojisi pazar hacminin 2022 yılında 7,7 milyar dolar gibi bir değere ulaşması beklenirken, en hızlı büyüme gösteren biyometrik teknoloji olarak bilinmektedir. Bu teknolojiyi bu kadar cazip hale getiren unsur ise kullanım alanın çok geniş olması ve diğer birçok sisteme göre çok daha hızlı kurulabilmesidir.

Yüz Tanıma Teknolojisinin Tarihi

Yüz tanıma sistemi, Amerika Savunma Bakanlığı’nın 1990’lı yıllarda sınırdan kaçmaya çalışan suçluları tespit edecek bir tür teknoloji aradığı dönemlerde asıl popülerliğini kazanmıştır. Savunma bakanlığından alınan finansal destek sayesinde seçkin üniversiteler ve bilim adamları bu teknolojiyi geliştirmek üzere çalışmalar yapmaya teşvik edilmişlerdir.

Yüz tanıma sistemi ilk kez Super Bowl XXXV (2001) sırasında halka açık alanda kullanılmıştır. Binlerce insandan oluşan seyirci kitlesi, bu sistem ile taranmış ve daha sonraları bu teknolojiye farklı birçok kritik noktada kullanılmaya devam edilmiştir.

Çok hızlı büyüme göstermesi ile birlikte en tartışmalı teknolojilerden birisidir. Özellikle Amerika’da meydana gelen 11 Eylül olayı sonrası birçok insan bu teknolojinin kullanımı konusunda daha pozitif bakmaya başlamışlardır. Bir diğer taraftan ise özel hayatın gizliliği ile çelişmesi ve insanların kimlik bilgilerinin bir şekilde çalınma ihtimallerinin olması bu teknolojiyi eleştirilere açmıştır. Konuya nasıl bakarsak bakalım veya hangi fikri savunursak savunalım yüz tanıma teknolojisi nasıl çalışır? sorusunu anlamak ve artık hayatımıza girmiş bu teknolojiyi tanımak bizler için bir gereksinim haline gelmiştir.

Yüz Tanıma Sistemleri Nasıl Çalışır?

Gelişmiş teknolojiye sahip kameralar tarafından görüntüler sisteme kaydedilir. Veri tabanında arşivlenen bu görüntüler mevcut veriler ile eşleştirmeler yaparak kullanıcıya karşılaştırma sonucunu verir. Basit mantıkla sistem bu prensipte çalışmaktadır. Teknik ayrıntıya değinecek olursak;

Temel Adımlar

Her ne kadar uygulama alanları ve üreticiye bağlı olarak farklılıklar gösterse de temel olarak aşağıdaki mekanizmaya sahiptirler.

Tespit Etme:

Sistem kameranın elde ettiği görüntüleri tarar. Elde edilen yüz ve benzeri görüntüleri kaydederek sisteme işlenmek üzere iletir. Sistem gelişmiş yazılımı sayesinde yüzün yön, konum ve ölçülerini tahmin eder ve işleme alır.

Normalleştirme:

Görüntü uygun duruş ve boyutlarda kaydedilerek haritalama işlemi gerçekleştirilir. Yani normalizasyon işlemi yapılır. Daha sonra yüzün hatlarını belirlemek üzere sistem yüzün geometrisini hazırlar. Burada kişinin gözleri arasındaki mesafeden, çene ve alnı arasındaki ölçüye, dudaklarının ne kadar kalın olduğuna kadar birçok farklı bilgi işlenerek yüz imzası oluşturulur.

Temsil:

Sistem, elde edilen yüz imzasını işleyerek bir çeşit yazılımsal koda dönüştürür. Bu sayede daha önce elde edilen diğer veriler ile yeni veri arasındaki ilişki taranırken işlem kolaylaştırılmış olur.

Eşleştirme:

Burası yeni ve eski verinin karşılaştırılmasının yapıldığı aşamayı ifade eder. Sistem mevcut veri tabanında aranan tanıma uygun karşılığı bulduğunda kullanıcıya sonucu sunar.

Yüz Tanıma Teknolojisi Uygulamaları

Günümüzde birçok işletme farklı amaçlarla yüz tanıma teknolojisini kullanmaktadır. Özellikle hava limanlarında devletler giriş çıkış yapan insanları izleyebilmek için yüz tanıma sistemlerini kullanmaktadırlar.

Apple / Iphone ile birlikte artık evlerimize kadar giren bu teknoloji ürün kullanıcıları tarafından kimlik doğrulama ve güvenlik amaçlı olarak kullanılmaktadır. Bu sayede cihazın gerçek sahibi dışında kimse ürüne erişim sağlayamamaktadır.

Birçoğumuzun bildiği gibi tanınmış sosyal medya şirketleri de yüz tanıma teknolojisini aktif olarak kullanmaktadırlar. Deepface adlı algoritma Facebook‘a yüklediğimiz fotoğrafları analiz ederek, mevcut görseldeki kişileri etiketlemek isteyip istemediğimizi bize sormaktadır. Facebook’un bu uygulamasının %98 gibi bir doğru tanımlama oranına sahip olduğu iddia edilmekte.

Enteresan biçimde bazı dini gruplar da yüz tanımayı kullanmaya başlamışlar. Burada cemaat üyelerinin hangi sıklıklarda kiliseye geldiklerinin verileri tutulmakta ve kişinin dini inaçları ne sıklıkla yerine getirdiği kilise tarafından raporlanmakta. Merak edenler için uygulamanın adı Churchix.

Rate article
Add a comment