Zeytinyağının Cilde Mucizevi Faydaları

zeytinyağının faydaları cilde Sağlık

Dünyada bir çok otoritenin araştırmalar yaparak kanıtladığı şeylerden biri de bitkisel doğal yağların biz insanlar üzerindeki olumlu etkileridir. Gerek insan cildine olsun gerek iç organlara olumlu etkileri olsun bitkisel yağların bir çok kullanım alanı bulunmaktadır. Bu bitkisel yağların arasında bulunan zeytinyağının cilde faydasını bu yazımızda sizlere anlatacağız.

Zeytinyağı Nedir, Nasıl Elde Edilir?

Zeytinyağı adından da anlaşılacağı gibi zeytinden üretilmektedir. Zeytin ağaçtan toplandıktan sonra özel yerlerde zeytinden yağ çıkartma işlemleri yapılır. En doğal zeytinyağı sızma şekilde çıkarılan zeytinyağıdır.

Zeytinyağının Faydaları

Zeytinyağı cilde çok faydalı bir doğal yağdır. Zeytinyağının içerisinde bulunan en önemli vitaminler E vitamini ve C vitaminidir. Zeytinyağının içinde bulunan başka bir madde ise tümörlerle savaşan bir maddedir. İnsan vücudunda oluşacak kanserlere karşı savaşıcı ve koruyucu özelliğe sahiptir. Ayrıca zeytinyağının cilde uygulanması da çok yararlıdır. Zeytinyağının cilt üzerinde yaşlanmayı geciktirici etkisi bulunmaktadır. Sanırım bunda zeytin ağacının çok uzun yıllar boyunca her türlü doğal zorluklara dayanarak ayakta sapasağlam kalmasının bir etkisi olabilir. Bu nedenle olacak ki kozmetik ürünleri üretici firmalar ürünlerinde sürekli omega – 9 da denilen zeytinyağını kullanmaktadırlar.

Güneşten Koruyan Zeytinyağı

Zeytinyağı güneşin yaydığı zararlı ultraviyole ışınlarının cilde zarar vermesini engelleyici özelliğe sahiptir. Ayrıca cildi nemlendirme özelliğine de sahiptir. Zeytinyağının cilde faydası var mı? Diye soranlardansanız hemen cevap verelim tabi ki var. Mesela aşırı kuru cilt tipine sahip olan insanlar her ürünü kullanamazlar. Ya da kozmetik ürünlere alerjisi olan insanlar çoğu üründen hiç bir fayda göremezler. İşte bu tarz cilt tiplerine sahip insanlar zeytinyağını rahatlıkla kullanabilirler. Zeytinyağının yatıştırıcı etkisi sayesinde de cilt sıkıntılarında iyileşme başlar.

Zeytinyağını Nereden Bulabilirim?

Zeytinyağı marketlerde bol bol bulunan ürünlerdendir. Eğer zeytinyağını evinizde yaptığınız yemeklerde de tüketiyorsanız marketlerden yarım litrelikten başlayarak 5 litrelik ambalajlarda satılan zeytinyağlarını tercih edebilirsiniz. Ama zeytinyağını sadece cildiniz için kullanmayı düşünüyorsanız, bir çok aktar ve eczanelerde ve hatta bazen marketlerde bile ufak yaklaşık 30 ml’lik şişelerde satılan zeytinyağlarını tercih edebilirsiniz. Zeytinyağının cilde zararları pek bilinmemektedir. Lakin çok aşırı ve yanlış kullanımda hangi ürün olursa olsun cildinize zarar verebilirsiniz bunu unutmayınız.

Rate article
Add a comment